"ZDROWE POKOLENIE TO MODNE POKOLENIE"

Dnia 6 marca w Zespole Szkł nr 1 w Miechowie odbyło się forum poświęcone zdrowemu stylowi życia, na które my, uczniowie klas III naszego gimnazjum wraz z opiekunami, zostaliśmy zaproszeni. Uczniowie z wielu szkół spotkali się tam z tego bardzo ważnego powodu. Oczywiście nie ma takiej osoby, która by nie wiedziała, że w świecie, w którym żyjemy, ulepsza się wszystko, nawet zwykłą bułkę z piekarni czy serek jakże naturalny, jak zapewnia producent, tylko że z dodatkiem, powiedzmy truskawek, które w sporej części oferowanych serków nie będą tak naprawdę truskawkami. No, ale jak nie soczystymi truskawkami, to czym są ? No właśnie - dodatkiem. I to o ten dodatek chodzi, który jest substancją, jak mówi regułka, jaką nie spotkamy w naturalnym składzie danego produktu spożywczego. Spotkanie miało właśnie na celu pórzybliżyć nam wiedzę o tych "dodatkach" , jak i pomóc nam się ustrzec przed nimi i skutkami, jakie wywołują, czyli generalnie przekonać, zachęcić i pokazać, że zdrowe jedzenie nie jest złe.


Pierwszym punktem programu forum był wykład dr inż. Sławomira Pietrzyka pt. "Żywność wygodna". Poruszany był temat ułatwiania sobie życia, niestety nie w tym dobrym znaczeniu. Przedstawiono nam, co znajduje się z tzw. żywności wygodnej, czyli łatwiej mówiąc np. w pizzy z pudełka, którą wystarczy tylko podgrzać. I po tym wykładzie szczerze mogę zaświadczyć, że takiej pizzy już do ust nie wezmę. Nie będę wam wypisywała jak dokładnie przetwarza się żywność, bo zajęłoby to zdecydowanie za dużo miejsca. Jednak zachęcam sobie wygooglować co nieco informacji ;).
Następnie został przedstawiony wykład, tym razem dr Kingi Topolskiej, pt. "Profilaktyka chorób dietozależnych". Dowiedzieliśmy się, jakie są efekty złej diety. A uwierzcie mi, jest ich całkiem sporo.
Oczywiście nie obyłoby się bez jakże ważnej części zdrowego stylu życia, czyli aktywności fizycznej. Dziewczyny z Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie zaprezentowały nam różne formy ruchu, które można uprawiać tak naprawdę wszędzie, w domu, w parku czy na zajęciach do tego przeznaczonych.
Następnie udaliśmy się na spotkania z przedstawicielami Krytej Pływalni w Miechowie oraz Szpitala Św. Anny w Miechowie. Mieliśmy szanse obejrzeć i posłuchać co nieco o tych obiektach. I naprawdę wyszło ciekawie ;).
W czasie spotkania były także zapewnione warsztaty ze sztuki rzeźbienia w owocach, masażu relaksacyjnego i sportowego oraz pani stomatolog przybliżyła nam nieco wiedzy na temat higieny jamy ustnej.
Najlepsze pozostało na koniec, a mianowicie degustacja zdrowej żywności. Oficjalnie zaświadczam, że jedzenie było bardzo dobre, nawet zaskakująco dobre. No bo to w końcu były warzywa, owoce itd.
A więc to tyle, mam nadzieję że nikt nie odpuścił w trakcie czytania, bo troszeczkę się rozpisałam ;). Jeszcze raz zachęcam do zastanowienia się czy aktualny stan naszej diety jest ok, a jeśli będą jakieś wątpliwości, to do jej zmiany, bo nawet niewielka robi sporą różnicę. Nie przekonuję do rezygnacji z czekolady, bez szaleństw mili państwo, ale popołudniowego batonika zawsze można zastąpić jabłkiem. I oczywiście do aktywności fizycznej, bo jej nigdy nie za wiele ;)

Aleksandra Strączek klasa III a.