DZIEŃ OTWARTY W GIMNAZJUM

27.05.2015r. w Dniu Otwartym Szkoły- Gimnazjum im. Agnieszki Osieckiej gościło uczniów klas VI ze szkół Gminy Wodzisław wraz z opiekunami.
Jest to tradycyjnie dzień, w którym uczniowie zapoznają się z ofertą szkoły, mogą zwiedzić klasopracownie, bibliotekę szkolną, sekretariat, gabinet pedagoga, dyrektora.
Dzień zaczął się od powitania szóstoklasistów przez dyrektora p. J. Kostyłę, wicedyrektora p. M Sękiewicz i uczniów naszego gimnazjum. Następnie goście pod opieką starszych kolegów udali się do sal lekcyjnych, gdzie mogli uczestniczyć w pokazowych lekcjach z zastosowaniem najnowocześniejszych środków dydaktycznych – projektorów multimedialnych, tablic interaktywnych itp.
Zajęcia prowadzone przez naszych nauczycieli rozbudziły w uczniach ciekawość, dostarczyły wiele pozytywnych emocji. Na zajęciach matematycznych przyszli gimnazjaliści rywalizowali w turnieju matematycznym. Zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi zastosowania wiedzy matematycznej w życiu codziennym. Budowali też bryłę przestrzenną z gotowych elementów. Warto zaznaczyć, że „zabawy matematyczne" prowadzili uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli p. I Leśniewskiej i p. R. Jarosińskiego.


Na zajęciach z fizyki prowadzonych przez p. Z. Liska szóstoklasiści mogli przejrzeć się w krzywym zwierciadle – wklęsłym i wypukłym. Oglądali oddziaływania: sprężyste ( skoczek i piłeczka), magnetyczne – (magnesy lewitujące) ; elektryczne ( przyciąganie kawałków papieru, wskazywanie za pomocą elektroskopu. Samodzielnie kleili za pomocą kropli wody szkiełka sprawdzając działanie sił międzycząsteczkowych itp.
Różne formy uczenia się nowych słówek poprzez piosenkę, wiersz, taniec – poznali na zajęciach językowych prowadzonych przez panie: B. Gołębiowską- Łuszczki, K. Kornacką, K. Ganczarski. Wyszukiwali podobieństwa i różnice występujące pomiędzy językami: angielskim, niemieckim i polskim. Przekonali się, że w prosty sposób można szybko wzbogacić zasób słownictwa, a nauka języka obcego może być przyjemna.
Informatyka to nieodzowny element współczesnego ucznia – dlatego też nasi goście z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji:  sprawdzian nie musi być stresujący - prowadzonej przez p. A. Pałczyńskiego.
Uczniowie klas szóstych mieli okazję „napisać" test za pomocą pilotów testowych. Zestaw pilotów umożliwia przeprowadzenie: testów, sprawdzianów, pytań jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, zadań typu prawda/fałsz, pytań wymagających krótkiej odpowiedzi. To wspaniały sposób sprawdzenia wiedzy ucznia. Każdy uczeń dostał do ręki pilota, który działa podobnie jak ten od telewizora. Pytania testowe wyświetlane były na tablicy interaktywnej, a odpowiedzi udzielane za pomocą pilota. Specjalny program komputerowy natychmiast podawał poprawne odpowiedzi. Taki sposób przeprowadzenia sprawdzianu bardzo się wszystkim podobał. Uczniowie zdecydowanie chętniej „piszą" takie testy niż papierowe.

Wiele emocji dostarczyły zajęcia sportowe prowadzone przez panie: A. Muchę, U. Błasiak na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Uczniowie mogli wykazać się sprawnością i umiejętnościami m. in. na siłowni.
Należy zaznaczyć, że we wszystkich lekcjach asystowali i angażowali się w ich prowadzenie nasi gimnazjaliści.
Po tak intensywnie spędzonym czasie przyszła kolej na smaczny posiłek serwowany w szkolnej stołówce.
Druga część dnia odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie z dużym zainteresowaniem młodzież oglądała prezentacje multimedialne i projekty przygotowane przez gimnazjalistów pod kierunkiem p. E. Putowskiej i p. E. Grabowskiej.
Podczas prezentacji przedstawiono ofertę szkoły. Zapoznano uczniów z osiągnięciami gimnazjum przedstawiając finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych i tematycznych. Przedstawiono działalność samorządu uczniowskiego i wolontariatu szkolnego. Zaprezentowano w „pigułce" uroczystości szkolne odbywające się cyklicznie. Przypomniano też projekty realizowane w szkole m. in. Comenius i Edusience. Młodzież miała też okazję do bliższego poznania naszej patronki Agnieszki Osieckiej, której postać przedstawiono głównie poprzez pryzmat montażu słowno-muzycznego zawierającego jej wiersze, teksty piosenek oraz refleksje dotyczące życia. Prezentacje uświetniły utwory wykonane przez nasze wokalistki przygotowane przez p. A. Kozioła oraz liczne fotografie naszej patronki.
Następnie gimnazjaliści zaprezentowali anglojęzyczną inscenizację „Bal z Kopciuszkiem". Zaproszeni goście przenieśli się w bajkowy świat. Powróciły wspomnienia z dzieciństwa, a przy melodii walca angielskiego każdy mógł pomarzyć o spotkaniu z wróżką i wielkim balu w zamkowej sali. Zabrzmiały również nowoczesne rytmy, które wkradły się niepostrzeżenie – jak to bywa w zaczarowanym świecie.
Emocji dostarczył uczniom quiz nawiązujący tym razem do zwyczajów niemieckich, prowadzony również przez gimnazjalistów, ubranych tym razem w ludowe stroje naszych zachodnich sąsiadów.
Istotnym elementem dnia było spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie – M. Kowalczykiem, który poruszył temat dotyczący funkcjonowania ucznia w nowym środowisku.
Podsumowaniem dnia były wspólne fotografie i krótka dyskoteka.
Dziękujemy szóstoklasistom za odwiedzenie naszego gimnazjum i do zobaczenia we wrześniu.

Więcej zdjęć