Wyjazd edukacyjny do stolicy

2016 wyc warsz cz1 minDnia 3 czerwca spełnił się „Sen o Warszawie” uczniów klas 2 i 3 Gimnazjum w Wodzisławiu. Zakończyli oni bowiem dwudniowy wyjazd edukacyjny do stolicy, który obfitował w atrakcje i wrażenia.

 

Warszawa przywitała nas słońcem i licznymi przeżyciami. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania lotniska Chopina, gdzie po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania lotniska i najciekawszymi miejscami pomachaliśmy z tarasu widokowego odlatującym pasażerom. Kolejnym punktem zwiedzania były „Łazienki Królewskie”, których Ogrody: Królewski, Romantyczny i Chiński wzbudziły zachwyt uczestników. Zatrzymaliśmy się także przy secesyjnym pomniku Fryderyka Chopina, nieopodal którego z okazji 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora usytuowano jedną z multimedialnych ławeczek, na której nie tylko można było usiąść, ale także po naciśnięciu przycisku posłuchać jednego z utworów. Mieliśmy ponadto okazję zwiedzić „Pałac Na Wyspie” – pierwotnie barokowy pawilon Łaźni zbudowany według projektu Tylmana z Gameren dla marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

Następnie udaliśmy się do ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, będącego jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się on na powierzchni ponad 1 ha, a roślinność zajmuje w nim 5111 m2. 

Kolejnym bardzo ważnym miejscem był Pałac Kultury i Nauki, gdzie oprócz galerii wewnętrznej, sali głównej nazywanej przez projektanta Salą Gotycką ze względu na gwiaździste sklepienie ozdobione 4 rozetami, wyjechaliśmy na wysokość 114m. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy.

Po smacznej obiadokolacji udaliśmy się do pensjonatu, którego właściciel przygotował dla nas niespodziankę w postaci ogniska. Była to doskonała okazja, aby uczniowie spróbowali swych wokalno - tenecznych sił. Przy dźwiękach muzyki wszyscy wspaniale się bawiliśmy.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zaprojektowana w niepowtarzalny sposób ekspozycja oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły uczniom powstańczą rzeczywistość. Podążając wytyczoną trasą poznaliśmy chronologię wydarzeń mijając poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszali się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze mogliśmy obejrzeć czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”

Kolejnym punktem była wizyta w Sejmie, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach łącznie z salą posiedzeń. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę z zakresu Wiedzy o społeczeństwie słuchając informacji dotyczących liczby posłów z podziałem na kluby partyjne, zasadach głosowania. Zobaczyliśmy Hall główny czyli przestronne wnętrze przy głównym wejściu do Sejmu. Trójbarwna - biało, szaro, czarna - marmurowa posadzka hallu współgra z bielą ścian, szarością stiukowych kolumn i prostymi portalami z białego marmuru kararyjskiego. Podziwialiśmy także Salę Kolumnową - jedną z piękniejszych sal sejmowych i drugie co do wielkości pomieszczenie (600 m2) oraz surowe wnętrze Korytarza Marszałkowskiego, którego sufit wsparto na dwu rzędach kolumn ustawionych wzdłuż ścian na pasach, wyznaczonych w posadzce przez dwubarwność marmuru.

Po „sejmowych obradach” wybraliśmy się na Stare Miasto, gdzie przewodniczka oprowadziła nas po najciekawszych i najważniejszych miejscach opowiadając historię poszczególnych zabytków. Zobaczyliśmy między innymi Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III i pałac Pod Blachą. Podziwialiśmy syrenkę warszawską, zespół murów miejskich z barbakanem oraz pochodzące z XV–XIX wieku Kamienice Starego Miasta przechadzając się ulicą Wąski Dunaj. I tak dotarliśmy do Zamku Królewskiego, którego początki sięgają XIV w, kiedy to powstała Wieża Wielka. Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku.

Mieliśmy okazję podziwiać rezydencją królewską czyli dawne miejsce obrad sejmu, centrum administracyjne i kulturalne kraju. Uczniowie zobaczyli jak zniszczony w połowie XVII w. podczas wojen ze Szwecją Zamek odzyskał świetność za panowania Wettinów, a zatrudnieni w drugiej połowie XVIII w. przez Stanisława Augusta artyści (Jan Christian Kamsetzer, Marcello Bacciarelli, Dominik Merlini) przebudowali wnętrza komnat, tworząc Apartamenty: Wielki i Królewski.

Zwieńczeniem wyjazdu edukacyjnego była wizyta w Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie „Trzeci wymiar życia 3 D” doskonaląc wiedzę z zakresu biologii, chemii i fizyki.

W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Wodzisławia. Udana wycieczka na pewno na długo zapisze się w pamięci jej uczestników, a zdobytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce podczas zajęć dydaktycznych w szkole.

Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016
Wyjazd edukacyj...
Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016 Wyjazd edukacyjny do Warszawy 2016