Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

2016 2016 wyc gory sw minW dniach 8-9 czerwca 2016r. odbyła się wycieczka klas pierwszych gimnazjum w Góry Świętokrzyskie.
Zazwyczaj odwiedzamy podczas wycieczek miejsca odległe –a tym samym-w naszym odczuciu niezwykle atrakcyjne-. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić naszą „małą Ojczyznę”.
Pierwszym zabytkiem który mieliśmy okazję obejrzeć były ruiny zamku w Chęcinach. Weszliśmy tam na wieże widokowe, z których podziwialiśmy rozległą panoramę, spacerowaliśmy po dziedzińcu dolnego i górnego zamku jednocześnie słuchając historii powstania zamku i roli, jaką spełniał na przestrzeni dziejów. Zostaliśmy wprowadzeni także do lochów i skarbca, co przyprawiało nas o dreszczyk emocji. Niektórzy z nas zapewne oglądali zamek w Chęcinach pierwszy raz.
Następnym etapem naszej podróży były Kielce, a zwłaszcza Kadzielnia (widok z góry); ciekawostką była również historia związana z amfiteatrem. Później przemaszerowaliśmy do centrum Kielc, podczas drogi zwiedzaliśmy park, w którym oglądaliśmy pomniki znanych osobistości (ze świata kultury, sztuki, nauki) np. Czesława Niemena, Merlin Monroe, Marka Grechuty itp. Może kiedyś i my przyczynimy się do rozwoju Kielc i to nam zostanie wystawiony taki pomnik.
Z parku udaliśmy się na dziedziniec Pałacu Biskupiego w Kielcach, o którym nasz przewodnik opowiedział nam niezwykle interesujące historie z nim związane. Następnie udaliśmy się pod posąg dzika, gdzie poznaliśmy legendę powstania Kielc. Mieliśmy także chwilę czasu dla siebie, którą wykorzystaliśmy na zakup pamiątek. Potem wybraliśmy się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, czyli słynnej „Puszczy Jodłowej”, skąd odbyliśmy męczący spacer na Święty Krzyż, zwiedziliśmy klasztor, w którym otrzymaliśmy błogosławieństwo, jak również byliśmy w Kryptach. Tak zakończyliśmy dzień pełen wrażeń udając się na miejsce noclegu. Drugi dzień także obfitował w wiele atrakcji.
Rankiem pojechaliśmy do Krzemionek, gdzie obejrzeliśmy schodząc do podziemia kopalnię krzemienia oraz poznaliśmy historię jej powstania. Mieliśmy także okazję zakupić naturalne kamienie bądź wyroby artystyczne wykonane z gliny, z czego skrzętnie skorzystaliśmy. Następnie udaliśmy się do Bałtowa, w którym można spędzić cały dzień świetnie się bawiąc, a przy okazji ucząc. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest prehistoryczne oceanarium, które wprawia w podziw i budzi wiele emocji. Godne polecenia jest obejrzenie tzw. małego i dużego zwierzyńca, w którym umieszczone są egzotyczne dla nas zwierzęta i których nie mamy okazji zobaczyć w naszym kraju. Ciekawostki na temat różnych zwierząt opowiadał miejscowy przewodnik.
Ostatnim miejscem, które zostało przez nas odwiedzone był ”Park Dinozaurów”. Zobaczyliśmy tam wiele różnych gatunków i okazów zwierząt, które już dawno wyginęły, niektóre z nich odtworzone zostały w naturalnych proporcjach( mieliśmy wówczas okazję porównać je z wielkością człowieka. W wolnym czasie mogliśmy skorzystać z innych atrakcji, jak np. jazda na karuzeli.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy wieczorem do domu. Mamy nadzieję, że jeszcze w wielu takich wycieczkach będziemy uczestniczyć, gdyż są one okazją do obejrzenia wielu miejsc, ale również bliższego poznania koleżanek i kolegów.

Roksana Trzcińska kl. I A
Wirginia Kamińska kl. IA

Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka w Gór...
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie Wycieczka w Góry Świętokrzyskie