Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

2017 p pomoc minŚwiatowy Dzień Pierwszej Pomocy w roku przypada na 10 września (sobota). W naszej szkole obchodziliśmy go dzień wcześniej- 9 września. Przez radiowęzeł został odczytany komunikat o potrzebie niesienia pomocy osobom, które zasłabły lub uległy wypadkowi. W naszej placówce dzięki WOŚP posiadamy fantomy do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej .Uczniowie ćwiczyli resuscytację, zachowanie się w razie wypadku oraz procedurę wzywania pogotowia czy policji. Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem.


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Dlatego w naszej szkole już od najmłodszych klas są prowadzone ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy.

 

2017 p pomoc 01

2017 p pomoc 02

2017 p pomoc 02