99 spotkanie w Herbaciarni Naukowej

2017 herbac minKraków 6 października 2016 Polska Akademia Umiejętności

Uczniowie Gimnazjum w Wodzisławiu po raz pierwszy uczestniczyli w spotkaniu Herbaciarni Naukowej. Tym razem gościem była reżyser filmów dokumentalnych – Hanna Polak, nominowana do Oskara za film „Dzieci z Leningradzkiego”, autorka kręconego przez czternaście lat dokumentu „Nadejdą lepsze czasy”.

Spotkanie zostało poprzedzone koncertem uczniów szkoły muzycznej – Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyjaka. Młodzi artyści grali na wibrafonie i marimbie. Była to prawdziwa uczta duchowa dla nas wszystkich.

Przed wykładem Hanny Polak obejrzeliśmy fragment filmu dokumentalnego „Nadejdą lepsze czasy”. Bohaterką jest Julia, która razem ze swoją mamą mieszka na podmoskiewskim śmietniku. Jej życie reżyserka utrwalała na taśmie filmowej przez czternaście lat. Dzięki pomocy Hanny Polak Julia wydostała się z tego strasznego miejsca, ale nie jest to koniec jej problemów życiowych. Dowiedzieliśmy się, że dziecko Julii ma ogromne problemy ze zdrowiem i nadal potrzebuje wsparcia.

Sceny z filmu i opowieść dokumentalistki zrobiły na wszystkich wstrząsające wrażenie. Reżyserka podjęła akcję ratowania bezdomnych i nikomu niepotrzebnych dzieci mieszkających na terenie Moskwy. Jej filmy nie pozostały bez echa na całym świecie. Fundacja i zbierane pieniądze wspomagają tych, którzy nie są w stanie przeżyć samodzielnie. Hanna Polak mówiła również o osobistych przeżyciach związanych z wieloma postaciami, z którymi się zetknęła w swojej pracy; różnych reakcjach samych bohaterów na okazywaną im pomoc. Wstrząsający jest również fakt, że wielu bohaterów jej filmów już nie żyje mimo młodego wieku. Niestety, nie wszystkim udaje się pomóc.

Po ciepłej i smacznej herbacie można było zadawać pytania, na które Hanna Polak odpowiadała chętnie i bardzo szczegółowo. Uczniowie bez tremy pytali o pracę reżysera, pasję autorki filmów i trudności związanych z ich nakręceniem.

Atmosfera była bardzo przyjemna i nie odczuwało się upływającego czasu. Po trzygodzinnym spotkaniu nikt nie chciał opuszczać auli.  Wśród uczestników spotkania zostały wylosowane nagrody; dwie z nich trafiły do naszych uczniów, Magdy Kalety i Grzegorza Gancarskiego.

Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej
Spotkanie w Her...
Spotkanie w Herbaciarni Naukowej Spotkanie w Herbaciarni Naukowej