Wyjazd edukacyjny do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

2017 wyj osw gim minW październiku uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Na uczniach już na samym wstępie przed muzeum zrobiła wrażenie liczba wycieczek oczekujących na wejście do muzeum. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis ARBEIT MACHT FREI, czyli praca czyni wolnym.

Na terenie Auschwitz I, zwiedziliśmy kilka bloków. W każdym pomieszczeniu znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i w różnych sytuacjach. Za szybami widzieliśmy pozostałość po więźniach takie jak: buty, walizki, stroje, oprawki od okularów i wiele innych. Z Oświęcimia udaliśmy się dawnej wsi Brzezinka nazwanej przez Niemców Birkenau oddalonej o ok. 3 km od Auschwitz. Tam było ponad 300 baraków, i tory po których przewożono więźniów pociągami. Ludzie różnych narodowości byli tam przetrzymywani w warunkach urągających ludzkości .Z wieży nad bramą gdzie wjeżdżały pociągi mogliśmy zaobserwować ogrom terenu obozu. Tak zakończyła się nasza wycieczka po obozie śmierci. W drodze powrotnej rozmyślaliśmy nad losem tych ludzi, i tak jak powiedziała nam przewodniczka „Auschwitz- Birkenau to jeden wielki cmentarz, utrzymany ku przestrodze dla przyszłych pokoleń”. Nie chcielibyśmy, żeby historia kiedyś się powtórzyła. Wycieczka ze względu na swoją tematykę skłaniająca do przemyśleń,
Na zakończenie wycieczki mieliśmy małą przygodę. W Birkenau uczeń kl. III A –Hubert Jaśko znalazł znaczną kwotę pieniędzy. Należy pochwalić postawę ucznia, że zgłosił ten fakt opiekunom. Pieniądze po konsultacjach z policją przejęła ochrona obozu.

Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Muzeum Auschwit...
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu