Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?

2017 roboty minW wodzisławskim Gimnazjum na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w piątek 21 października zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. W zajęciach uczestniczyli gimnazjaliści klasy IIa  i klasy IIb.

Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem - robotem, przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu w labiryncie ułożonym z pudełek - musiały ominąć wszystkie przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do celu.

Warsztaty prowadził Karol Kaleta - trener umiejętności informatycznych, popularyzator e-learningu i edukacji na odległość. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Edukacja przez Internet (EPI), którego rolą od 2004 roku jest propagowanie e-learningu, nauczania na odległość, nowych technologii. Poprzez realizowane w ramach EPI projektów prowadził zajęcia/warsztaty dotyczące obsługi Internetu, projektowania stron internetowych.

Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać, a być może również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobyli więc kompetencje, które zaprocentują w przyszłości, a może także przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. Być może programowanie stanie się kiedyś ich pasją jak w przypadku Marka Zuckerberga i podobnie jak on trafią do Doliny Krzemowej albo tak jak Bill Gates założą firmę znaną na całym świecie?

Przygoda z kodowaniem w Wodzisławiu jednak się nie kończy. Gimnazjum planuje kontynuację zajęć w ramach Lokalnego Klubu Kodowania. Do udziału w nich zaprosi uczniów, szczególnie tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z programowaniem i robotami, a chcieliby o nich dowiedzieć się więcej.

Warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu zakwalifikowała się jako jedna ze stu instytucji w całej Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Elżbieta Puto

Dyrektor GBP w Wodzisławiu

Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?
Z WODZISŁAWIA D...
Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ? Z WODZISŁAWIA DO DOLINY KRZEMOWEJ?