Piwnica pod Baranami we wspomnieniach Barbary Nawratowicz

2017 piwnica min1 grudnia 2016r. Herbaciarnia Naukowa przeniosła się w mury Piwnicy pod Baranami. Był to niezwykły moment w życiu uczniów, którzy po raz pierwszy usłyszeli historię najsłynniejszego kabaretu krakowskiego. Dzięki nadzwyczajnemu gościowi, pani Barbarze Nawratowicz, współzałożycielce Piwnicy, mogliśmy się przenieść w czasy PRL-u. Pani Barbara w humorystyczny sposób opowiedziała młodym ludziom o początkach tego niezwykłego miejsca. Jej twarz w jednej chwili odmłodniała, a oczy nabrały blasku.
Ówczesna młodzież, głównie studenci kierunków artystycznych, spotykali się w piwnicy, w której znajdywał się skład węgla. Było tam zimno, ciemno, brudno i mrocznie. Bardzo szybko miejsce zostało uporządkowane i w ten sposób początkujący artyści organizowali sobie wspólnie czas, śpiewając piosenki i czytając zabawne teksty. Pani Nawratowicz wspominała te czasy z uśmiechem, choć czasy radosne nie były.
Niezapomnianym przeżyciem był krótki (niestety) koncert Leszka Wójtowicza, znanego barda Piwnicy pod Baranami. Przywołał legendarne już postaci Piotra Skrzyneckiego, Janiny Garyckiej i . Jego pieśni miały wyjątkowy wydźwięk w starych osmolonych murach, kameralnej sali wypełnionej po brzegi ludźmi wkraczającymi w świat dorosłych, w świat kultury. Szczególnie mocno zabrzmiała piosenka „Moja litania”, która do dziś jest symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce; jak się okazuje – wciąż aktualna. Kompozytor, gitarzysta i pieśniarz podkreślił, że w Piwnicy zawsze krytykowano złe rządy, złą władzę.
Niezapomniany wieczór zakończył się życzeniami z okazji zbliżających się imienin pani Barbary. Młodzież była pod wielkim wrażeniem tego magicznego miejsca pamiętającego czasy największych artystów: Piotra Skrzyneckiego, Wiesława Dymnego, Bronisława Chromego, Krzysztofa Pendereckiego, Leszka Długosza, Mieczysława Święcickiego, Tadeusza Kwinty, Zygmunta Koniecznego, Krzysztofa Komedy, Agnieszki Osieckiej – patronki naszego gimnazjum i wielu innych. Zapewne nie było to ostatnie spotkanie z klimatem piwnicznym, gdyż młodzież połknęła bakcyla. Uczniowie zapewniają, że wieczór był niezwykły.

Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami
Piwnica pod Bar...
Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami