Klasa 6 - historia

Klasa  6

    Drodzy uczniowie. Rozpoczynamy naszą wspólną przygodę ze zdalnym nauczaniem, czyli nauczaniem przez Internet (e-learning). To dla niektórych z Was będzie nowym doświadczeniem, dlatego zaczniemy od lekcji powtarzających znane Wam wiadomości, w celu jego lepszego ich utrwalenia.

Oto zdalne lekcje na ten tydzień:

Lekcja 1. Nowe potęgi europejskie

Cel: dowiem się jakie reformy oświeceniowe wprowadzili władcy Rosji Prus i Austrii.

Film z You Tube

Lekcja 2. Czasy saskie

Cel: dowiem się jakie były przyczyny i przejawy kryzysu państwa w epoce saskiej

Podręcznik Historia 6. Podróże w czasie str.180-187
Film z You Tube

Ćwiczenia podsumowujące.

    Na oddzielnej kartce przepisz polecenia i udziel odpowiedzi. Nie przepisuj tekstu źródłowego. Kartkę podpisz imieniem i nazwiskiem i zachowaj. Wykonanie zadań będzie sprawdzone po powrocie do szkoły.

Polecenie 1.

   Z panowaniem dynastii Sasów w Rzeczpospolitej związanych jest wiele potocznych sformułowań. Należy do nich określenie „od Sasa do Lasa”. Podaj, jakiego wydarzenia dotyczy i co przez to określenie rozumiemy.

Polecenie 2.

Uzupełnij zdanie wybierając 3 z podanych wydarzeń.

Za panowania Augusta II Sasa miały miejsce następujące wydarzenia:

A. założenie przez braci Załuskich pierwszej polskiej biblioteki publicznej
B. utworzenie przez Stanisława Konarskiego Collegium Nobilium
C. sejm niemy
D. wojna siedmioletnia
E. bitwa pod Połtawą
F. bitwa pod Kliszowem

Polecenie 3.

   Przeczytaj uważnie tekst źródłowy, a następnie sformułuj dwie opinie na temat stosunku polskiej szlachty do sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej państwa polskiego w XVIII wieku. Nie cytuj tekstu.

   Należałoby życzyć, by Polacy rzetelniej myśleli o interesach swojej ojczyzny, by bardziej niż dotychczas zajmowali się tym, co się dzieje za granicą, i aby bardziej mieli się na baczności wobec dworu wiedeńskiego, Rosji i Prus. Myślą oni wyłącznie o swoich interesach i gdy im się mówi o niebezpieczeństwie, w jakim się znajdują, przyznają, iż ono istnieje, ale jednocześnie odpowiadają, że Polska zawsze się sama rządziła, że interesem jest Europy, by obecny rząd [polski] pozostał takim, jakim jest, aby żaden z sąsiednich władców nie opanował go.

Relacja ambasadora francuskiego do Ludwika XV, 1732 rok