WYJAZD EDUKACYJNY DO KINA NA FILM ‘BELLA I SEBASTIAN 2’

W czwartek 12 lutego 2016r. została zorganizowana wycieczka szkolna dla pierwszych i drugich klas gimnazjum do kina na film „Bella i Sebastian 2”. Akcja filmu rozgrywa się we francuskich Alpach, tuż przy granicy ze Szwajcarią. W trakcie filmu mieliśmy okazję zapoznać się z ich wyglądem i podziwiać ich majestatyczne piękno. Alpy są najwyższym łańcuchem górskim w Europie o długość około 1200 km, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Najwyższym szczytem Alp jest położony na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc. Duży wpływ na rzeźbę Alp miała w przeszłości i obecnie działalność lodowców górskich. Dziś zajmują one powierzchnię około 4 tys. km2 i występują głównie w zachodniej części gór W wysokogórskim krajobrazie Alp dominują strzeliste szczyty, kotły polodowcowe oraz doliny U-kształtne.
Bohaterem filmu jest 10-letni Sebastian, rozrabiaka i wagarowicz, którego od niechybnej śmierci w czasie niebezpiecznych zabawach chroni wierna Bella – pies rasy owczarek podhalański. Sebastian wraz ze swoim opiekunem Cezarem czekają na powrót z frontu II wojny światowej Angeliny, młodej działaczki Ruchu Oporu. Niestety, samolot Angeliny rozbija się w górach i wywołuje pożar lasów. Pomimo przekonania wszystkich, że Angelina wraz z resztą pasażerów zginęła, to Sebastian, Bella i Cezar ruszają ją odnaleźć. Pomaga im pilot i 13-letnia śliczna drwalka Gabriela.
Ogromną zaletą filmu są doskonałe zdjęcia pięknej alpejskiej przyrody. Podróż Sebastiana i jego towarzyszy wędrówki przez ogarnięty pożarem dziki las ukazuje faunę i florę Alp. Charakterystyczną cechą środowiska przyrodniczego krajów alpejskich jest piętrowość klimatyczno-roślinna. Na obszarach górskich wraz ze wzrostem wysokości następuje m.in. spadek temperatury powietrza oraz wzrost opadów atmosferycznych.
Występują tam lasy liściaste, mieszane, roślinność leśno-stepowa oraz krzewiasta i drzewiasta roślinność śródziemnomorska. Powyżej występują lasy górskie - bukowe, jodłowe, świerkowe, ze znacznym udziałem modrzewia i limby. Zobaczyliśmy również kosodrzewiny, łąki alpejskie oraz przepiękne zarośla różaneczników. Różnorodna i barwna jest łąkowa flora alpejska: szarotka, goryczka, goździk alpejski, arnika, wrzos – to tylko niektóre z występujących tam roślin. Mimo znacznego wyniszczenia przez działalność człowieka, Alpy pozostały ostoją wielu górskich gatunków zwierząt. Z ssaków należą do nich: świstak, kozica, koziorożec alpejski, zając bielak, niedźwiedź brunatny, polnik śnieżny, z ptaków: pomurnik, pardwa, płochacz halny, endemiczne wrończyk i wieszczek, orzeł przedni, z płazów - salamandra czarna, salamandra plamista.
Francuskie Alpy zostały w filmie pokazane jako miejsce niemal nieskażone cywilizacją. Gospodarka Alp opierała się w przeszłości na ekstensywnym, półkoczowniczym wypasie zwierząt, obecnie wypas koncentruje się w pobliżu stałych osad w dolinach górskich. W niektórych częściach Alp prowadzi się rozwiniętą gospodarkę leśną, dolne partie stoków i dna dolin są miejscem intensywnej uprawy, np. oliwek, czy drzew owocowych. Stosunkowo niewielką rolę odgrywa przemysł wydobywczy. Duże zasoby energetyczne rzek alpejskich wykorzystują liczne elektrownie. W ciągu ostatniego wieku podstawową gałęzią gospodarki stała się turystyka, zarówno letnia, jak i zimowa. W Alpach znajduje się największa na świecie liczba kolejek i stałych wyciągów linowych. Przez Alpy prowadzi wiele dróg i linii kolejowych, biegnących w dolinach rzecznych i przecinających położone niżej przełęcze. Na ich szlakach wybudowano liczne mosty i tunele.
„Bella i Sebastian 2” to pełne emocji, doskonałe i optymistyczne kino rodzinne. Warto było obejrzeć ten wzruszający i pełen przyrodniczych i wychowawczych treści dydaktycznych film.

Gabrysia Leśniewska – członek szkolnego koła LOP