Wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

2016 wyc checiny min122 marca 2016r. uczniowie gimnazjum w Wodzisławiu odwiedzili Dwór Starostów Chęcińskich, znajdujący się w pobliżu słynnego zamku w Podzamczu Chęcińskim. Po dworku oprowadzał nas przewodnik - przystojny pan w czerwonym kontuszu, który przedstawił zasoby dworu, jego historię i rys historyczny XVII-wiecznej Polski. Przewodnik swoją gościnnością i szlacheckim kunsztem stworzył taką atmosferę, że czuliśmy się najważniejszymi gośćmi na dworze, dla nas to rozłożono czerwony dywan ... Mogliśmy usiąść w fotelach, zobaczyć słynne reprodukcje obrazów oraz piękny ogród.

W parku, na południe od dworu, zobaczyliśmy barokową bramę w formie łuku triumfalnego, wybudowaną na przywitanie zwycięskiego króla Jana III Sobieskiego powracającego spod Wiednia, a za nią wspaniałą aleję lipową.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie zwiedzaliśmy wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”. Jej tematem jest organizm ludzki, a w kolejnych strefach przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, odżywianie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce oraz utrzymanie postawy pionowej ciała. Pierwsza część wystawy poświęcona jest oddychaniu. Tu dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o układzie oddechowym, na przykład tego, że jego powierzchnia jest równa powierzchni boiska do badmintona. Mogliśmy zbadać pojemność swoich płuc, zobaczyć różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej oraz prawdziwe płuca. Następnie zobaczyliśmy, jak pracuje nasze serce i obejrzeliśmy własne żyły, a nawet zmierzyliśmy częstotliwość uderzeń naszego serca. Doświadczyliśmy, jak szybko przekazywane są impulsy, sami przekonaliśmy się, jak szybko reagujemy na dotyk, światło i dźwięk. W kolejnej strefie poznaliśmy tajemnice układu kostnego. Każdy mógł przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową, przekonaliśmy się, jak szybko jesteśmy w stanie pobiec, jak wysoko skoczyć itp.
Uczestniczyliśmy również w warsztatach pt. „POZNAJEMY ZAWARTOŚĆ APTECZKI”, na których każdy z uczestników otrzymał odpowiedź na pytania : co powinna zawierać apteczka? czym różni się zawartość apteczki domowej, samochodowej i turystycznej? jak działa woda utleniona, jodyna i tabletki musujące? Laborantka prowadząca warsztaty bardzo chwaliła poziom naszych wiadomości i umiejętności z biologii i chemii oraz nasze zdyscyplinowanie i kulturę zachowania się.
Po całodniowej wycieczce pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły.

Gabriela Leśniewska - uczennica klasy I gimnazjum

Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki L...
Centrum Nauki Leonardo da Vinci Centrum Nauki Leonardo da Vinci