Wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 24, marzec 2016 05:19
- Hanna Idzik
- Odsłony: 2135
22 marca 2016r. uczniowie gimnazjum w Wodzisławiu odwiedzili Dwór Starostów Chęcińskich, znajdujący się w pobliżu słynnego zamku w Podzamczu Chęcińskim. Po dworku oprowadzał nas przewodnik - przystojny pan w czerwonym kontuszu, który przedstawił zasoby dworu, jego historię i rys historyczny XVII-wiecznej Polski. Przewodnik swoją gościnnością i szlacheckim kunsztem stworzył taką atmosferę, że czuliśmy się najważniejszymi gośćmi na dworze, dla nas to rozłożono czerwony dywan ... Mogliśmy usiąść w fotelach, zobaczyć słynne reprodukcje obrazów oraz piękny ogród.
W parku, na południe od dworu, zobaczyliśmy barokową bramę w formie łuku triumfalnego, wybudowaną na przywitanie zwycięskiego króla Jana III Sobieskiego powracającego spod Wiednia, a za nią wspaniałą aleję lipową.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie zwiedzaliśmy wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”. Jej tematem jest organizm ludzki, a w kolejnych strefach przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, odżywianie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce oraz utrzymanie postawy pionowej ciała. Pierwsza część wystawy poświęcona jest oddychaniu. Tu dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o układzie oddechowym, na przykład tego, że jego powierzchnia jest równa powierzchni boiska do badmintona. Mogliśmy zbadać pojemność swoich płuc, zobaczyć różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej oraz prawdziwe płuca. Następnie zobaczyliśmy, jak pracuje nasze serce i obejrzeliśmy własne żyły, a nawet zmierzyliśmy częstotliwość uderzeń naszego serca. Doświadczyliśmy, jak szybko przekazywane są impulsy, sami przekonaliśmy się, jak szybko reagujemy na dotyk, światło i dźwięk. W kolejnej strefie poznaliśmy tajemnice układu kostnego. Każdy mógł przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową, przekonaliśmy się, jak szybko jesteśmy w stanie pobiec, jak wysoko skoczyć itp.
Uczestniczyliśmy również w warsztatach pt. „POZNAJEMY ZAWARTOŚĆ APTECZKI”, na których każdy z uczestników otrzymał odpowiedź na pytania : co powinna zawierać apteczka? czym różni się zawartość apteczki domowej, samochodowej i turystycznej? jak działa woda utleniona, jodyna i tabletki musujące? Laborantka prowadząca warsztaty bardzo chwaliła poziom naszych wiadomości i umiejętności z biologii i chemii oraz nasze zdyscyplinowanie i kulturę zachowania się.
Po całodniowej wycieczce pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły.
Gabriela Leśniewska - uczennica klasy I gimnazjum