Zima jako trudny czas dla zwierząt.

Zima to trudny okres w życiu ptaków. Niejednokrotnie borykają się one z problemami na granicy życia i śmierci. Możemy pomóc im przetrwać ten trudny czas. Wszystkich, którym leży na sercu dobro "skrzydlatych" przyjaciół zachęcamy do stworzenia "ptasiej stołówki". Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń ani nakładów finansowych, a jednocześnie umożliwia obserwację tych zwierząt, podczas których można wiele się nauczyć o ich zachowaniu i zwyczajach.

Ptaki można karmić ziarnami konopi, słonecznika, płatkami owsianymi, przepołowionymi jabłkami, rodzynkami lub kupionymi gotowymi mieszankami. Do karmnika można też sypać ziarno, najlepiej pszenicę, a dla większych ptaków kukurydzę. Sikorki lubią słoninę, ale nie może być słona. W czasie mrozów lepszy niż słonina będzie smalec lub tzw. "ptasie pyzy", czyli specjalne pojemniki wypełnione nie solonym tłuszczem wymieszanym z ziarnami słonecznika, konopi, lnu i rzepaku. Kuropatwy i bażanty najchętniej zjadają pszenicę oraz kukurydzę. Wywieszając słoninkę dla sikor czy wysypując pożywne pestki słonecznika dla licznych karmnikowych gości, możemy im znacznie ułatwić dotrwanie do wiosny

Myśliwi i leśnicy zwykle już pod koniec lata i jesienią, przygotowują drewniane paśniki, dla zwierzyny płowej (sarny, jelenie, daniele, łosie), a dla dzików - buchtowiska, czyli specjalne paśniki na ziemi, gdzie wysypuje się buraki, kukurydzę i pszenicę.

My też możemy pomóc zwierzętom leśnym (sarnom, jeleniom, zającom i dzikom). W paśnikach możemy wyłożyć ziarna zbóż, kukurydzę, siano, kapustę, marchew i buraki. Specjalnie dla zwierzyny płowej można pozostawić owies w snopach i tzw. liścianki, czyli pęczki suszonych gałązek malinowych, pokrzyw czy wierzb. Nie można zapomnieć też o żołędziach i kasztanach dla dzików.

Zwierzęta, tak jak ludzie odczuwają, ból, cierpienie, głód, radość i smutek. Doskwierają im upały i mrozy. Wyziębienie i brak wyżywienia powodują, że zapadają na choroby, bez naszej pomocy giną. Biegający po osiedlu bezdomny pies lub kot, szczególnie w okresie zimowym potrzebuje naszej pomocy. Uchylone piwniczne okienko, ocieplona psia budka, miska ciepłego jedzenia, pomogą im przetrwać zimę.

Wiktoria Jamrocha