Szkodliwe działanie papierosów

2017 gazetka biol minRokrocznie 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Jednym z celów tego święta jest zwrócenie uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Czytaj więcej: Szkodliwe działanie papierosów

Wypalanie traw

Wypalanie traw – współcześnie to ogólny termin oznaczający wzniecenie ognia na obszarach nieużytków trawiastych i uprawnych w celu pozbycia się pozostałości uschniętej roślinności. W Polsce wypalanie roślinności stosowane bywa jako forma oczyszczania terenów nieużytków rolnych, wczesnowiosenny i późnojesienny sposób oczyszczania pastwisk lub sposób na letnie oczyszczanie pól po zbiorach. Zwyczaj ten utrzymuje się głównie na obszarach zaniedbanych rolniczo oraz nieużytkach.

Czytaj więcej: Wypalanie traw

Pomagajmy ptakom – „naszym małym przyjaciołom”

2017 gazetka pt minJeżeli chcemy przez cały rok cieszyć się obecnością skrzydlatych gości w pobliżu miejsca naszego zamieszkania należy o to zadbać.

Dla ptaków najważniejsze są dwie rzeczy :

Zima jako trudny czas dla zwierząt.

Zima to trudny okres w życiu ptaków. Niejednokrotnie borykają się one z problemami na granicy życia i śmierci. Możemy pomóc im przetrwać ten trudny czas. Wszystkich, którym leży na sercu dobro "skrzydlatych" przyjaciół zachęcamy do stworzenia "ptasiej stołówki". Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń ani nakładów finansowych, a jednocześnie umożliwia obserwację tych zwierząt, podczas których można wiele się nauczyć o ich zachowaniu i zwyczajach.

Czytaj więcej: Zima jako trudny czas dla zwierząt.

Dzień Ligi Ochrony Przyrody

logo lopLiga Ochrony Przyrody (LOP) - to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce. Założono ją 9 stycznia 1928 roku, a więc liczy już 89 lat swego istnienia. Tego dnia każdego roku obchodzimy Dzień Ligi Ochrony Przyrody.

  • Godłem organizacji jest stylizowany żubr z nazwą organizacji.
  • Prezesem Zarządu Głównego LOP jest od 2008 roku dr inż. Ryszard Kapuściński.
  • Siedzibą Zarządu Głównego jest Warszawa, w terenie zaś działa ponad 30 Zarządów Okręgowych.

    Czytaj więcej: Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Światowy Dzień AIDS

Działania LOP nierozerwalnie wiążą się z człowiekiem, który jest bardzo ważnym elementem przyrody i otaczającego nas świata. W związku z tym nie mogliśmy zapomnieć o dniu poświęconym wirusowi i chorobie, która może dotknąć każdego z nas. Dnia 1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywają się liczne konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne. Jako symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS ludzie przyczepiają do ubrań czerwone wstążki. Działania te mają na celu uświadomienie zagrożenia wiążącego się z tą chorobą i pokazanie ofiarom tego wirusa, że mogą liczyć na nasze wsparcie.

Czytaj więcej: Światowy Dzień AIDS