SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM W RELACJACH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

Sprawozdanie ze spotkania z leśniczym z dnia 25 listopada 2013 roku.

Tego dnia naszą szkołę odwiedził leśniczy - pan Radosław Ozga .

Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej z gościem, odbyło się na sali gimnastycznej.

Tematem spotkania był projekt " Ożywić pola - Rok trznadla ".

Na asystentów wybrano Kamilę Cykowską i Tomka Łyska. Leśniczy przedstawił nam ptaka trznadla. Zapoznał nas z jego życiem, zwyczajami i sposobem odżywiania.

 

Do dyskusji zaproszeni byli wszyscy uczniowie, którzy chętnie zadawali pytania, nie tylko o tematyce dotyczącej ptaka, np:

- Czym zajmuje się leśniczy?

- Czy strzela Pan do saren?

- Co zrobić, aby zostać leśniczym?

- Czym Pan zajmuje się na co dzień?

jak i te, dotyczące głównego bohatera projektu, np :

- Jak długo żyją trznadle?

- Ile godzin, bez przerwy potrafi przelecieć ten ptak?

- Ile jaj składają jednorazowo?

- Czy odlatują na zimę do ciepłych krajów?

Na każde pytanie pan Ozga starał się odpowiedzieć ciekawie i wyczerpująco.

Pod koniec spotkania pan Radosław zorganizował dla dzieci mały egzamin, sprawdzający nowo przyswojoną wiedzę.

Leśniczy zadawał pytania i wskazywał osobę do odpowiedzi. Pytania nie były łatwe, ale uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili. Każdy z nas na pewno już bez problemu rozpozna trznadla!

Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a każdy uczeń otrzymał małą niespodziankę- długopis i smycz.

Grzegorz Gancarski

uczeń klasy V

Sprawozdanie

               W dniu 25 listopada 2013 roku w naszej szkole, na sali gimnastycznej, odbyło się spotkanie uczniów klas I – VI szkoły podstawowej z przedstawicielem leśnictwa w ramach akcji ,,Ożywić pola''. Tematem przewodnim tego spotkania był mały, niepozorny ptak – trznadel.

               Na początku przedstawiono ogólne założenia całej akcji, co jest jej celem i co możemy zrobić, aby brać w niej czynny udział.

               Podczas tego spotkania leśniczy opowiedział uczniom jakiego upierzenia jest ptak, któremu jest poświęcona ta lekcja, gdzie najczęściej można go spotkać i jak możemy go dokarmiać, czyli kiedy i czym. Omówiono również prawidłową budowę potrzebnego do tego celu karmnika. Poza tym uczniowie dowiedzieli się jak często w ciągu roku samiczka trznadla składa jaja.

               Jako ciekawostkę leśniczy podał długość oraz rozpiętość skrzydeł tego ptaka.

               Na koniec spotkania leśniczy zadawał uczniom wiele pytań dotyczących spotkania oraz omawianych tematów. Uczniowie wyjątkowo czynnie uczestniczyli w spotkaniu, a znaczna część uczniów była bardzo aktywna oraz poprawnie odpowiadała na zadawane przez leśnika pytania.

               W ciągu całego spotkania dwoje uczniów prezentowało rysunki przedstawiające trznadla, były to prace wykonane przez uczniów szkoły podstawowej.

               Wszyscy uczniowie gromkimi brawami podziękowali przedstawicielowi leśnictwa za pouczające spotkanie.

 

Ola Wojtecka

uczennica klasy IIa gimnazjum

beneficjentka programu Eduscience

 

      25 listopada 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Jędrzejów, panem Radosławem Ozgą. Pan leśnik opowiadał nam o trznadlu. To spotkanie było związane z projektem, w którym nasza szkoła wzięła udział "Ożywić Pola" oraz z Rokiem Trznadla. Na początku pan opowiedział  nam o wyglądzie trznadla i wiele innych ciekawostek na jego temat.

      Dowiedzieliśmy się, że trznadel ma żółty brzuszek i brązowe plecy. Zamieszkuje tereny pól. Je przede wszystkim zboża, dlatego zaliczany jest do grupy ptaków nazywanych ziarnojadami. Trznadle zakładają gniazda na ziemi lub na niskich gałęziach. Samiczka trznadla może złożyć 3-5 jaj i przechodzi 2-3 lęgi rocznie. Młodymi trznadlami zajmują się oboje rodzice. Nie odlatują od nas na zimę, ale mogą polecieć na południe kraju, ponieważ tam jest cieplej. Należy je dokarmiać zimą, aby nie umarły z głodu.

      Pan leśnik opowiedział nam kilka ciekawostek na temat karmników. Karmnik powinien być otwarty z każdej  strony, ponieważ np. koty mogą zaatakować ptaszka i wtedy będzie mu łatwiej uciec. Ze względów bezpieczeństwa karmnik powinien znajdować się co najmniej dwa metry nad ziemią.

      Na koniec pan Ozga powiedział nam co trzeba zrobić, aby zostać leśnikiem. Przede wszystkim trzeba lubić przyrodę. Trzeba iść do szkoły kształcącej przyszłych leśników. W Polsce są tylko trzy takie szkoły - w Krakowie, Poznaniu i w Warszawie.

      Podsumowaniem tych wszystkich wiadomości był quiz. Polegał na odpowiadaniu na pytania zadawane przez pana leśnika.

 

Magda Cykowska

klasa VI

LEŚNIK W SZKOLE W WODZISŁAWIU

Na początku spotkania pani dyrektor zapoznała nas z panem Radosławem Ozgą - pracownikiem nadleśnictwa w Jędrzejowie. Na wstępie leśnik powiedział nam, że zapozna nas z ptakiem, który nazywa się trznadel oraz, że opowie nam o dokarmianiu zwierząt zimą i o pracy leśnika. Trznadel waży do 30g,  możemy go spotkać na polach. Wyróżniającą się rzeczą jest to, że trznadle mają gniazda na ziemi. Ptaki te są one podobne do wróbla, ale mają żółte tułowia i brązowoczarne piórka. Przechodzą od 2 do 3 lęgów w ciągu roku, składają 4-5 jaj .Trznadel ma rozpiętość skrzydeł do 23 cm. Te piękne ptaki nie odlatują do ciepłych krajów, tylko zostają na zimę w Polsce, dlatego powinniśmy dokarmiać je ziarnami zbóż. Na pytanie jednego z uczniów: Jaką odległość trznadel przeleci w godzinę? padła odpowiedź: około 2, 3 kilometry. Kolejne pytanie ucznia: Co zrobić, aby być leśnikiem? odpowiedzią było: trzeba lubić przyrodę, mieć zamiłowanie do zwierząt

Norbert Grybczyński - uczeń klasy VI

 

W poniedziałek 25 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Radosławem Ozgą - pracownikiem Nadleśnictwa Jędrzejów.

Omawialiśmy wiadomości związane z projektem pt. ,,Ożywić pola” i ,,Rok trznadla”. Dokładnie omawialiśmy jak wygląda trznadel. Dzieci zadawały różne pytania: o jego prędkość lotu, o pożywienie, ile pokonuje kilometrów, czy odlatuje na zimę itp.

Trznadel zamieszkuje pola i pobrzeża lasów. Buduje gniazda na ziemi, w miedzy i w niskich krzaczkach pomiędzy gałęziami. Samica w roku może mieć nawet 3 lęgi po 3-4 jajka. Jedzą najczęściej nasiona zbóż i traw, ale nie pogardzą też owadami. Ten ptak nie odlatuje do ciepłych krajów. Pozostaje w Polsce, zazwyczaj w jednym miejscu.

Dowiedzieliśmy się, jak powinien wyglądać prawidłowo zbudowany karmnik. Powinien posiadać spadzisty daszek, osłonięty z czterech stron i być powieszony przynajmniej 2 m nad ziemią.

Dzięki temu spotkaniu wiemy, że zwierząt nie można zacząć dokarmiać za wcześnie, bo nie poradzą sobie później w zdobywaniu pokarmu. Jeżeli szykujemy słoninę dla sikorek, musi ona być świeża, bo mięso szybko się psuje. Należy wymieniać ją minimum raz w tygodniu.

Pan Radosław Ozga mówił o tym, co trzeba zrobić, aby zostać leśnikiem. Wspominał, że trzeba lubić przyrodę. Należy skończyć technikum leśne, a później studia rolnicze na wydziale leśnym.

 

Ola Rzeźnicka – uczennica klasy V

 

SPOTKANIE UCZNIÓW Z LEŚNIKIEM

Dnia 25.11.2013r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Radosławem Ozgą, pracownikiem nadleśnictwa w Jędrzejowie. Pan leśniczy opowiadał o ptaku – trznadlu oraz o dokarmianiu zwierząt zimą.

W naszej szkole realizowany jest projekt  „Ożywić Pola” pod hasłem Rok Trznadla, czyli mamy rok przeznaczony temu małemu i pięknemu ptakowi.

Trznadel to mały ptak wielkości wróbla. Długość jego ciała wynosi od 16 do 19 cm, a rozpiętość skrzydeł 23-29 cm. Waży do 30g. Jest koloru brązowoszarego, a jego brzuszek jest żółty. Samiec i samica różnią się nieco kolorami upierzenia.

Trznadle żyją na polach i na obrzeżach lasu . Składają jaja na ziemi lub na niskich gałązkach drzew. Samica może złożyć od 2 do 5 jaj. W ciągu roku wyprowadza 2-3 lęgi. Młodymi trznadlami opiekują się oboje rodzice.

Trznadle należą do grupy ptaków – ziarnojadów. Żywią się głównie ziarnami zbóż oraz słonecznikiem . Ptaki te nie odlatują na zimę do ciepłych krajów. Mogą ewentualnie odlecieć w cieplejszy region kraju. Dlatego też trzeba je dokarmiać, najlepiej ziarnami.

Trzeba też dokarmiać nie tylko trznadle, ale też inne ptaki. Ważne jest też, aby dokarmiać je systematycznie , ponieważ one przyzwyczajają się do tego i trudno by im było potem bez tego przeżyć.

Wszystkie te informacje uczniowie naszej szkoły mogli pozyskać w czasie prelekcji pana leśniczego.

Julia Sroka

uczennica klasy VI