PIKNIK NAUKOWY W WODZISŁAWIU

Dnia 17 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu odbył się piknik naukowy. Wydarzenie to wynika z faktu, że nasza szkoła uczestniczy w dwuletnim projekcie EDUSCIENCE. Jest to wielkie wyróżnienie dla nas, ponieważ tylko osiem szkół z naszego województwa bierze w nim udział; w tym tylko dwa gimnazja. Projekt ten jest jednym z największych projektów edukacyjnych w Polsce, jak również projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej. Zapewnia on „żywe" i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych.
W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klasy 1a uczestniczyli w ramach tego projektu w wycieczce edukacyjnej do Borówca i Kórnika. W obecnym roku szkolnym w naszej placówce odbył się piknik naukowy. Określenie piknik kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, wydarzeniem odbywającym się w plenerze. Jako że nauka odbywa się również w chłodne dni grudniowe, pikniki organizowane są w budynkach szkół.


Głównym celem organizowanych Pikników EDUSCIENCE jest uatrakcyjnienie, a co za tym idzie, zainteresowanie przedmiotami, z którymi uczniowie mają do czynienia na co dzień: matematyką, fizyką, chemią, geografią, biologią czy przyrodą. Pokażemy jak ciekawa może być nauka. Uczniowie i uczennice wezmą czynny udział w przygotowanych warsztatach, co idealnie połączy zabawę z nauką i pozwoli lepiej zrozumieć przedstawianą problematykę dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy.
Pierwszym akcentem dzisiejszych zajęć był ogólnodostępny pokaz naukowy rozpoczynający piknik EDUSCIENCE, który odbył się na sali gimnastycznej. Kolejnymi atrakcjami były: warsztaty naukowe, pokazy w planetarium, stanowiska samoobsługowe, dla klasy uczestniczącej w projekcie zorganizowane były 45-minutowe lekcje dydaktyczne.
Wszystkie zajęcia z uczniami prowadzili nasi goście z Poznania: Joanna Chmielewska, Marcelina Antas, Anna Fularz, Natalia Walkowiak, Jarosław Bruch oraz Marek Pytlewski. Nad całością czuwała Aleksandra Mikulska z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Cały dzień upłynął w naukowej atmosferze, uczniowie poszczególnych klas kolejno uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Na sali gimnastycznej odbywały się piętnastominutowe zajęcia warsztatowe pod hasłami: ścinanie białka, magnetyczne szaleństwo, kolorowa chemia, matematyczne rozmaitości. W przerwach między tymi zajęciami uczniowie mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonywać proste doświadczenia związane z: przepływem prądu, piłeczką w strumieniu poruszającego się powietrza, budową człowieka, budowaniem mostu Leonarda da Vinci lub budowli z kubków.
W jednej z sal lekcyjnych pan Marek Pytlewski prowadził zajęcia w obserwatorium. Uczniowie bez wychodzenia ze szkoły mogli zobaczyć jak porusza się Słońce po niebie w różnych porach roku, zapoznali się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi naszego Układu Słonecznego oraz naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.
Klasa 2 a uczestnicząca w projekcie zorganizowane miała dwie lekcje na temat: elektrolitycznego pisania oraz mikroskopu laserowego. Podczas pierwszej z nich uczniowie przygotowywali roztwór jodku potasu i konstruowali prosty układ elektroniczny (bateria i dwa przewody). Jeden z przewodów podłączony był do blaszki, na której umieszczana była kartka papieru zanurzona w elektrolicie. Drugim przewodem rysowali po kartce uzyskując brązowe ślady świadczące o wydzielających się jonach jodkowych.
Głównym tematem kolejnej lekcji była optyka, czyli nauka o świetle. Uczniowie obserwowali działanie prostego mikroskopu laserowego - wiązkę lasera wskaźnikowego kierowano na kroplę brudnej wody ze strzykawki. Kropla działała jak soczewka powiększająca. Dzięki temu można było zaobserwować w powstałym obrazie mikroorganizmy znajdujące się w brudnej wodzie
Etapem końcowym pikniku było losowanie nagród dla uczestników zajęć – uczniowie wypełniali karty pracy i były one losami dzięki którym otrzymywali drobne upominki: edukacyjne płyty CD, latarki oraz układanki logiczne. Piknik naukowy EDUSCIENCE był niesamowitą przygodą dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli.


Więcej zdjęć znajdziesz w galerii