Wycieczka w ramach projektu EDUSCIENCE.

W dniach 21 i 22 maja 2013 uczniowie klasy Ia uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Borowca i Kórnika w ramach projektu EDUSCIENCE. Z Wodzisławia uczniowie wyruszyli we wtorek 21 maja o godzinie 5:30. Podróż do Borowca trwała całe sześć godzin.

 

 

 

 


Do Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borowcu, wycieczka przybyła z godzinnym opóźnieniem, spowodowanym remontami na drogach. Na miejscu uczniowie zostali serdecznie powitani przez pracowników dydaktycznych obserwatorium. Razem z nimi powitały ich panie: Kasia i Agnieszka, które przyjechały z Warszawy aby towarzyszyć nam w czasie wyjazdu. Na miejscu podzielono ich na dwie grupy i przydzielono do określonych zajęć.


Podczas prowadzonych zajęć uczniowie poznali budowę, zasadę działania oraz zastosowanie znajdującego się w obserwatorium lasera, obserwowali przez teleskop plamy na Słońcu, oglądali bardzo interesujące materiały filmowe na temat kosmosu oraz wysłuchali wykładu na temat historii, metod pomiaru oraz znaczenia dokładności pomiaru czasu.
Następnego dnia wszyscy udali się do Arboretum Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Arboretum zostało założone w pierwszej połowie XIX wieku wokół zamku w Kórniku, przez jego właściciela, hrabiego Tytusa Działyńskiego. Jest ono największym i najstarszym arboretum w Polsce, oraz czwartym co do wielkości kolekcji w Europie. Na powierzchni ponad 40 ha rośnie około 3500 gatunków i odmian przeróżnych drzew krzewów i roślin z całego świata.
Po obiedzie uczniowie zwiedzili muzeum na zamku w Kórniku. Przepiękne wnętrza, słynna biblioteka, wspaniałe kolekcje oraz ciekawe historie o właścicielach zamku, (w tym historia Białej Damy czyli żyjącej w XVIII wieku Teofili z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej) zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.
Ostatnim punktem wycieczki był spacer wzdłuż Jeziora Kórnickiego w kierunku domu, w którym urodziła się Wisława Szymborska.


Zapraszamy do galerii zdjęć