„GIMNAZJALIŚCI Z WODZISŁAWIA NA FINAŁOWYM SPOTKANIU W RAMACH PROGRAMU COMENIUS"

Trzech uczniów i dwóch nauczycieli z Gimnazjum Nr 1 im. A. Osieckiej w Wodzisławiu, w dniach od trzeciego do dziewiątego maja, wzięło udział w kolejnej podróży w ramach programu Comenius (Partnerski Projekt Szkół)- projekt „Gospodarowanie wodą i jej wartości dla europejskich uczniów".
Niestety było to już ostatnie, finałowe spotkanie dziewięciu partnerskich szkół z: Belgii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Portugalii i Turcji. Organizatorem była belgijska szkoła Viio 2 Nijverheid, Vocational, technical secondary school w Tongeren, na które przybyło dwudziestu jeden uczniów i szesnastu nauczycieli.
Spotkanie było poświęcone podsumowaniu działań projektu. Przedstawiciele każdego kraju zaprezentowali efekty swojej pracy. Podzielili się wrażeniami z kolejnych wizyt oraz ocenili wpływ, jaki miała realizacja projektu na rozwój ich umiejętności i osobowość.

Czytaj więcej: „GIMNAZJALIŚCI Z WODZISŁAWIA NA FINAŁOWYM SPOTKANIU W RAMACH PROGRAMU COMENIUS"

Wrażenia z pobytu w Belgii


Gdy dotarłam do domu goszczącej mnie rodziny belgijskiej wszyscy przywitali mnie ciepło. Odpoczęłam i po południu pojechaliśmy na piknik. Było świetnie. Chodziliśmy boso po leśnych ścieżkach.
Drugiego dnia rano, w szkole, zorganizowane były zajęcia mające na celu bliższe poznanie się wszystkich uczestników spotkania w Belgii. Po zabawach Sander (uczeń goszczący Bartosza) i Jan (uczeń goszczący Karola) pokazali nam swoją szkołę. Sale lekcyjne zrobiły na nas wrażenie ponieważ były dobrze wyposażone, utrzymane w porządku. Po lunchu zwiedzaliśmy miasteczko Tongeren. W urzędzie miejskim przyjął nas uroczyście burmistrz miasta. Wieczór wszyscy uczniowie spędzili wspólnie w kręgielni.

Czytaj więcej: Wrażenia z pobytu w Belgii

Wizyta w Hiszpanii

W dniach od 10 do 16 marca pięć uczennic z gimnazjum z Wodzisławia wyjechało do zaprzyjaźnionej szkoły w Santa Comba, w Hiszpanii w ramach realizowanego przez szkołę projektu Comenius. W spotkaniu wzięli również udział nauczyciele oraz uczniowie z Grecji, Cypru, Turcji, Belgii, Portugalii, Węgier oraz Niemiec. Santa Comba- to właśnie tam uczniowie oraz nauczyciele spędzili pięć wspaniałych dni. Powitały ich piękne widoki oraz sprzyjająca pogoda. Jak twierdzą, było bardzo miło, Hiszpanie powitali ich serdecznie oraz ciepło. Drugiego dnia zaplanowane mieli zwiedzanie szkoły. Zobaczyli jak pracują ich koledzy. Czas umiliły im zorganizowane przez uczniów zabawy oraz gry. Uczniowie oraz nauczyciele biorący udział w projekcie zwiedzili Akwarium, Latarnie Herkulesa w A Coruna. Mieli również okazje zobaczyć piękne widoki nad rzeką oraz wodospadem. Następnie udali się do Santiago de Compostela, a tam obejrzeli Katedrę.

Czytaj więcej: Wizyta w Hiszpanii

Wizyta w Polsce

PIERWSZY DZIEN WIZYTY- SOBOTA 16.11.2013

W sobotę 16.11.2013r trzynastu nauczycieli ze szkół partnerskich i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do kopalni soli w Wieliczce.

W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później w 1978 roku wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Przeszli około 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię. Poznali  historię i tajemnice Kopalni, rządzące nią siły przyrody i etos ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej ujrzeli niezwykłe miejsca, solna skały, które poddały się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Poznali legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku zwiedzili dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_soli_Wieliczka

Zdjęcia z pierwszego dnia wizyty

Czytaj więcej: Wizyta w Polsce

Wizyta w Turcji

W październiku 2 nauczycieli z naszej szkoły, w ramach projektu Comenius, uczestniczyło w wizycie partnerskiej w szkole w Halil Ibrahim ERDIN Okul Muduru w Akhisar w Turcji. Głównym celem wizyty było poznanie źródeł wody pitnej i do ogrzewania domów oraz sposobów ich wykorzystywania w okolicach miasta Akhisar . Podczas roboczych spotkań podsumowano wizytę w szkole partnerskiej na Maderze oraz ustalono szczegóły kolejnej wizyty, która odbędzie się od 16-21 listopada w Zespole Szkół w Wodzisławiu. W tych dniach będziemy gościć młodzież z Turcji, Niemiec, Belgii ,Portugali ,Hiszpanii ,Węgier , Cypru i Grecji wraz z nauczycielami.

 

Czytaj więcej: Wizyta w Turcji