Jak pomóc zwierzętom w czasie zimy?

2017 gazetka minNastał okres zimowy, tak bardzo wyczekiwany przez wielu z nas. Wraz z zimą pojawiają się pierwsze mrozy oraz opady śniegu. Dla ludzi jest to wyjątkowy okres w ciągu roku, w którym każdy może miło spędzić czas ciesząc się padającym śniegiem lub widokiem krajobrazu.
Zwierzęta przeżywają go jednak zupełnie inaczej niż ludzie. Często nie mają nawet gdzie się schronić przed zimnem, które je otacza. Są to istoty zarówno te małe, jak i większe. Zima jest dla nich okresem wyczekiwania na ciepłe dni oraz możliwość znalezienia pokarmu. Jednak z czasem robi się coraz chłodniej, a zwierzęta muszą sobie jakoś radzić aż przez cztery miesiące z tym, aby nie zginąć z głodu lub zimna, bo jak wiadomo ta pora roku nie zapewnia pożywienia. Można jednak temu w pewien sposób zaradzić. Jeżeli nie chcemy, aby tak wiele zwierząt narażonych było na wyginięcie z powodu głodu, starajmy się im jakoś pomóc. Największe zapotrzebowanie na energię jest właśnie zimą, a najwięcej czerpie się jej z pożywienia. Zwierzęta można dokarmiać, jednak należy pamiętać o tym, aby robić to w odpowiednich ilościach i za pomocą odpowiedniego pokarmu.

2017 gazetka 01
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają urozmaiconą dietę i każdy woli coś innego. Jelenie oraz sarny oprócz siana lubią również pokarm bogaty w celulozę, która jest zawarta w pędach drzew i krzewów. O tej porze roku wzrasta również ich zapotrzebowanie na sól oraz mikroelementy. Dzikom najlepiej smakowałaby sucha karma np. żołędzie czy kasztany. Dla mniejszych zwierząt mogłaby to być pszenica, kukurydza, sałata pastewna lub inne drobne rośliny, którymi mogłyby się posilić. Bażanty i kuropatwy lubią głównie ziarna zbóż, jednak odżywiają się też rzepą, posiekanymi burakami czy marchwią, podobnie jak inne zwierzęta. Nie zapomnijmy również o ptakach, które żywią się nasionami słonecznika, okruchami chleba i różnego rodzaju słoninami. Dla sikorek i dzięciołów wystarczające byłyby orzechy laskowe. Ptaki można dokarmiać w karmnikach, w których pokarm jest dla nich łatwo dostępny. Dla większych zwierząt robione są specjalne paśniki. Znajdują się one głównie w lasach, gdzie najczęściej przebywają zwierzęta. Wiele osób robi podobne ,,domki dla ptaków” we własnych ogrodach lub na drzewach.
Dokarmianie zwierząt jest korzyścią nie tylko dla nich samych, leż także dla nas. Bez wątpienia są urozmaiceniem krajobrazu wsi. Bardzo często są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami. Ponadto mamy świadomość i satysfakcję, że pomogliśmy słabszym i potrzebującym istotom.
Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej obchodzony jest 11 lutego. Nie powinien to jednak być jedyny dzień w roku, w którym pomagamy zwierzętom przetrwać zimę. Choć nie mamy wpływu na pogodę, to w dużym stopniu możemy wpłynąć na to, jak ta zima będzie wyglądała dla leśnej zwierzyny. Nie pozwólmy im cierpieć i sprawmy, aby to nie głód, lecz chłód był ich głównym powodem do zmartwień.

Kamila Tkaczewska Kl. II A