Wyjazd edukacyjny do teatru i muzeum

Dnia 10 maja 2015 roku uczniowie z klas I-III Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wodzisławiu wzięli udział w wycieczce do Kielc. Po przybyciu do miasta udali się przez piękny park w kierunku Teatru im. Stefana Żeromskiego, gdzie obejrzeli spektakl „Cyrograf" w reżyserii Marii Wójcikowskiej. Scenariusz sztuki oparty jest na kilku znanych legendach związanych z regionem świętokrzyskim. Autorka, łącząc je w jeden spektakl, niezwykle interesująco i pouczająco przedstawiła opowieść o księciu Emeryku, zbóju Madeju i świętokrzyskich czarownicach. Dla większości dzieci wizyta w teatrze była niesamowitym przeżyciem.

Duże wrażenie wywarła na nich scenografia, barwność kostiumów i przekonująca gra aktorów. Po spektaklu uczestnicy wycieczki udali się do Tokarni, w której zwiedzili Muzeum Wsi Kieleckiej. Poznali tam zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego z przełomu XVIII i XIX wieku reprezentujące ważne subregiony Kielecczyzny.

Z zainteresowaniem oglądali zagrody wiejskie, obiekty typowe dla małych miasteczek, zabudowania dworskie i folwarczne. Zwiedzili kościół, plebanię, sklep, aptekę, szkołę, dom zielarek i młyn. Dużo emocji wzbudziły eksponaty ukazujące dawne życie mieszkańców wsi, służby dworskiej i właścicieli ziemskich.
Wycieczka była dla uczniów wielkim pozytywnym doświadczeniem i dużym zastrzykiem wiedzy. Szczęśliwi i pełni wrażeń powrócili do domu z nadzieją na podobny wyjazd w przyszłości.