Potrafię pomóc.

2015 1 pomoc minW ostatnim tygodniu nauki pani wychowawczyni Małgorzata Pyrek uczyła nas jak ratować życie człowieka. Najpierw obejrzeliśmy film pt. „Czy potrafisz ratować życie”. Wiemy, że możemy być świadkami różnych sytuacji np. może się zdarzyć, że zasłabnie koleżanka lub kolega, może stracić przytomność, a nawet przestanie oddychać. Nasza pani uczyła nas jak zachować się w takich sytuacjach. Dowiedzieliśmy się, że aby skutecznie udzielić pierwszej pomocy, wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli widzimy leżącego np. na boisku czy chodniku najpierw musimy sprawdzić, czy jest przytomny. Trzeba potrząsnąć go za ramię i o coś zapytać. Gdy nie odpowiada, musimy sprawdzić, czy oddycha. Jeśli oddycha, to trzeba położyć go w pozycji bocznej ustalonej i musimy wezwać karetkę pogotowia. Wiemy, że musimy się przedstawić, powiedzieć co się stało i określić miejsce wypadku. Jeśli nie oddycha, to musimy go resuscytować. Oczywiście słowo to bardzo dobrze już rozumiemy. Czyli zrobić 2 wdechy usta-usta, przy tym delikatnie odchylić głowę do tyłu, a później 30 razy uciskać klatkę piersiową.

Wszystkie te czynności wykonywaliśmy praktycznie. Każdy z nas po kilka razy ćwiczył na fantomie udzielanie pierwszej pomocy. Uważamy, że ta lekcja była bardzo ciekawa i pożyteczna.

Uczennice kl. III Olga Krupa i Julia Smutek

2015 1 pomoc 01

2015 1 pomoc 02

2015 1 pomoc 03