Wiosna w przyrodzie

2019 wiosna w przyr min   Rozpoczyna się wiosna, świat wraca do życia. Na drzewach znowu pojawią się liście, a my zrzucimy z siebie zimowe kurtki i szaliki. Przyroda budzi się po zimie i odzyskuje siły. Astronomiczna wioska rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej, w tym roku będzie to 20 marca.

   Dni stają się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. Pierwszymi oznakami wiosny będą przebiśniegi i krokusy – te kwiaty pojawiają się jako pierwsze i są charakterystyczne dla przedwiośnia i wczesnej wiosny. Kwiaty zaczną kwitnąć, co będzie problemem dla wielu osób z alergią. Na drzewach zobaczymy zielone liście, a świat nabierze nowych barw. Na miejsce bieli i szarości pojawią się pełne życia jasne kolory dające nową energię. 

   W wiosnę zwierzęta stają się bardziej aktywne, a wiele z nich jak niedźwiedzie i borsuki wybudzają się z snu zimowego. W lesie usłyszymy śpiew naszych pierzastych przyjaciół, który będzie nam towarzyszyć podczas wielu spacerów. Czas wyciągnąć rower i rolki z garażu i cieszyć się piękną pogodą. Wrócą do nas też pierzaści przyjaciele z ciepłych krajów. Pierwsze bociany już u nas zagościły i tak jak inne ptaki rozpoczynają budować gniazda – swoje domy.

Karolina Kosman

2019 wiosna w przyr 01