WYBIERZ ŻYCIE BEZ TYTONIU

2019 palenie min   Uzależnienie to stan, w którym człowiek traci kontrolę nad samym sobą, wartość substancji od którego jest uzależniony przerasta wszystko inne, a potrzeba zażywania staje na równi z potrzebą oddychania i jedzenia.

 

   Uzależnienie zaczyna się niewinnie, niemożność odmówienia zapalenia z rana czy wieczorem, złe samopoczucie bez papierosa w ręku, albo obsesyjne myśli o chwili z papierosem i dziwna radość, która przychodzi wraz z każdą zakupioną paczką. Każdy uzależnia się inaczej, u jednych jest to proces bardzo powolny, który przychodzi po miesiącach, u innych wystarczy kilka razy aby nie móc odsunąć go od swojego życia. Kiedy właściwie człowiek jest uzależniony? Wtedy, gdy nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez palenia, gdy ciągle myśli tylko o tym kiedy zapali, gdy odczuwa smutek bez palenia i zaczyna zachowywać się skrajnie agresywnie lub bardzo pasywnie. Na uzależnienia szczególnie podatne są młode osoby, które przechodzą przez skomplikowany i ciężki okres dojrzewania i nabierania świadomości o samych sobie. Podatność na manipulacje i namowy, chęć spróbowania zakazanego owocu, czy może chęć wykazania się w grupie, jej akceptacji, uzyskania poklasku czy poczucia się bardziej dojrzałym to jedne z wielu powodów uzależnień.

   Nikotyna jest środkiem psychotropowym, silnie uzależniającym i oddziałującym na układ nerwowy. Powoduje ona pobudzenie organizmy i zwiększenie ciśnienia. Wraz z paleniem człowiek przyzwyczaja się do tego stanu w takim stopniu, że odczuwa on satysfakcję tylko po zapaleniu papierosa. Nikotyna z czasem osłabia organizm co sprawia, że trzeba mu jej dostarczać coraz więcej i więcej aby poczuć się szczęśliwym i pobudzonym. Te mechanizmy powodują uzależnienie. Co odczuwa osoba uzależniona, gdy nie ma dostępu do używki? Przede wszystkim tzw. głód nikotynowy czyli bardzo silną potrzebę sięgnięcia po papierosa, jest też bardziej rozdrażniona, łatwiej ją zdenerwować i wywołać u takiej osoby gniew, będzie się irytować z najmniejszych powodów, odczuwać niepokój i smutek. Wraz z tym pojawia się spadek koncentracji uwagi, problemy z snem, często nawet przechodzące w bezsenność, problemy z apetytem i ciągłe uczucie niesytości (ciągła potrzeba jedzenia). Jakie zagrożenie niesie ze sobą nikotyna i palenie? Nikotyna to tylko jeden z tysięcy związków zawartych w dymie papierosowym. Oprócz niej znajdziemy tam także pierwiastki metali ciężkich, środki toksyczne oraz rakotwórcze.

   Palenie przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, na zawał serca, niedokrwienie oraz udary mózgu. Najgroźniejsze są jednak nowotwory złośliwe, szczególnie rak płuc, krtani, jamy ustnej i gardła, trzustki czy pęcherza moczowego. Palenie może także prowadzić do niepłodności oraz zaburzeń w ciąży. Dlaczego warto walczyć z uzależnieniem? Palenie pożera niesamowitą część naszego portfela. Palacze wydają rocznie setki złotych na papierosy, w skrajnych wypadkach ta liczba przekracza tysiąc lub nawet dwa. Palenie jest silnie szkodliwe, powoduje występowanie chorób, które ciężko zwalczyć, a z częścią będziemy musieli zmagać się do końca życia. Jak walczyć z uzależnieniem? Najważniejsze to zdać sobie sprawę z uzależnienia. Samotna walka z nawykiem może być bezskuteczna. Powinniśmy porozmawiać z osobami, którym ufamy - z przyjaciółmi, z rodzicami lub szkolnym pedagogiem. Walka z uzależnieniem wymaga silnej samokontroli, brak palenia powoduje silny głód nikotynowy, dlatego warto stosować środki pomocnicze – leki ograniczające głód, stopniowo usuwające zapotrzebowanie na nikotynę i pomagające w skutecznym leczeniu. Zrób to dla zdrowia. Walcz z uzależnieniem.

Klaudia Siwiec Karolina Kosman

2019 palenie 01