„Nasi przyjaciele”

2017 gazetka minKażdy z nas ma swoje ulubione zwierzę. Jedni psa inni kota, a jeszcze inni króliki, chomika lub rybki. Są one naszymi przyjaciółmi i sprawiają wiele radości. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że należy o nie właściwie dbać. Powinny mieć wydzielone miejsce, jeśli przebywają w domu np. właściwy kojec dostosowany do wielkości zwierzęcia.


Nasz milusiński to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Należy pamiętać o ich regularnym karmieniu, czesaniu sierści (zwłaszcza psa i kota). Pies przebywający w domu powinien być wyprowadzany na spacer, a ten, który znajduje się na zewnątrz mieć odpowiednią budę ocieploną przed zbliżającą się zimą.
W przypadku dolegliwości fizycznych (różnych chorób), które także dotykają zwierząt trzeba koniecznie skorzystać z porady weterynarza. W takich sytuacjach mimo naszych najlepszych chęci jesteśmy bezradni.
Zwierzęta, podobnie jak ludzie doznają uczuć, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Potrafią tęsknić za swym właścicielem, rozpaczać z powodu jego utraty, czuć się nieszczęśliwe, gdy są odrzucone, cieszyć się ze wspólnej zabawy. Przede wszystkim nie są naszą zabawką, którą wyrzucamy, gdy nam się znudzi. Biorąc pod opiekę wybrane zwierzę musimy być świadomi tego, że jesteśmy za nie odpowiedzialni do końca jego życia.
Zawsze powinniśmy reagować, gdy spotykamy się z przemocą lub okrucieństwem w stosunku do zwierząt. To przecież „nasi bracia mniejsi” bez których życie wyglądałoby inaczej. Kochajmy zwierzęta, a one tym samym się nam odwdzięczą.

Magdalena Wojtecka
Kl. III a

 

2017 gazetka 01