Oddając krew - ratujesz życie

krew minKażdego roku w listopadzie obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Jest to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie, dobrowolnie i bez żadnej zapłaty ofiarują najcenniejszy dar ratujący życie– swoją krew. Bez krwi nie ma życia, to ona płynąc w systemie naczyń krwionośnych:

 • dostarcza komórkom tlenu i substancji odżywczych,
 • bierze udział w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii i dwutlenku węgla -odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
 • składniki krwi zwalczają drobnoustroje chorobotwórcze.

2017 krwiodaw 00

O tym jak jest cenna przekonali się ci, którzy z powodu choroby czy wypadku stali się jej biorcami. Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium wyprodukować substancji zastępującej krew, to ona należy do najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje medycyna.
Dzięki wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, ofiarując własną krew, każdego dnia możemy ratować zdrowie i życie wielu pacjentów.
Każdy zdrowy człowiek może zostać krwiodawcą i przekazać bez szkody dla własnego organizmu – 450 ml pełnej krwi. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w roku, a mężczyźni 6 razy w równych odstępach czasowych.
Nie wahaj się, możesz i Ty zostać krwiodawcą jeśli:

 • jesteś zdrowy,
 • ukończyłeś 18 rok życia, a nie przekroczyłeś 65 roku życia,
 • masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg),
 • nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę,
 • nie miałeś w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu czy innych części ciała,
 • nie jesteś na czczo.

2017 krwiodaw 01

Wystarczy zgłosić się do centrum/punktu, w którym można oddać krew. Najlepiej wybrać dzień wolny od pracy, szkoły, ponieważ musisz odpocząć. Zjedz lekki posiłek, pij dużo soków owocowych i wodę. Unikaj nadmiernego wysiłku przed oddaniem i po oddaniu krwi. Zgłoś sie do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz. Personel pokieruje Cię, co robić dalej. Po oddaniu krwi unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego i nie obciążaj ręki, z której ją pobrali.
Jedz regularne posiłki.
Każdy dawca krwi może otrzymać:

 • wyniki badań, które zostały wykonane w RCKiK,
 • zwrot kosztów podróży,
 • dzień wolny w zakładzie pracy,
 • osiem czekolad.

Odbiorcami krwi i jej składników są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące tysięcy skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do których przeprowadzenia niezbędna jest krew – bezcenny, niezastąpiony lek – dar serca.
Oddawanie krwi to około 1 godziny twojego czasu, a może dać długie życie innym.

Nie bój się czynić dobra, oddaj krew – nie zwlekaj!
Dzisiaj jesteś młody, zdrowy, sprawny – dajesz komuś życie, jutro zaś potrzebujesz krwi i ją masz.

kropla krwi

Kornelia Halewska kl. III a