Stroik zamiast choinki

2017 stroik minŚwięta to cudowny czas, który spędzamy razem z rodziną w ciepłej i pogodnej atmosferze. W każdym domu znajduje się wtedy choinka wystrojona w bombki, łańcuchy i pierniki.Wprowadza nas ona w świąteczny nastrój i jest niezbędnym elementem świąt Bożego Narodzenia. 

Co czwarta rodzina w Polsce preferuje żywą choinkę, jednak czy pomyśleliście kiedyś o konsekwencjach, które spotykają przyrodę podczas jej wycinania? Drzewa oczyszczają powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają niezbędny nam do życia tlen. Jedno drzewo w ciągu roku produkuje tyle tlenu, ile jeden człowiek zużywa w ciągu dwóch lat. Ponadto drzewa w znacznym stopniu łagodzą efekt cieplarniany, stabilizują klimat na Ziemi. Produkują również największą ilość substancji organicznych, które są pokarmem ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Kupując żywe choinki sami pozbawiamy się tych ważnych rzeczy i przyczyniamy się do wyginięcia lasów. Jak możemy więc temu zapobiec?

Zamiast wycinania całej choinki możemy obciąć z niej tylko parę gałązek i wykonać z nich piękny stroik. Wystarczy przystroić świątecznymi ozdobami, a odda on taki sam nastrój i urok, jaki daje nam drzewko Bożonarodzeniowe. Drzewo zregeneruje sobie łodygi, a my uratujemy przyrodę. Jeśli jednak koniecznie chcecie choinkę, lepiej postawić na sztuczną, gdyż w porównaniu z prawdziwą, którą co roku musicie zmieniać, ona może pozostać z nami przez wiele lat.
Oczywiście jedna osoba nie da rady ocalić całego lasu, ale kiedy już dowiedzieliście się jak należy postępować, przekażcie te informacje innym, żeby więcej osób dbało o drzewa, które tak bardzo potrzebne nam są w życiu.

 

Dominika Bąk
Kl. VII

2017 stroik 01