ADWENT

2017 adwent minAdwent rozpoczyna nowy rok kościelny. W tym roku przypada na pierwszą niedzielę grudnia. Jest to czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz czasem oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości względem Pana Boga i Matki Bożej - Maryi.


WIENIEC ADWENTOWY
Wykonywany jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.
ŚWIECA RORATKA
Świeca jest symbolem chrześcijanina. Świeca, którą zapalamy podczas Rorat, jest symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość Świata. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Niebieska lub biała kokarda, którą jest przystrojona mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
RORATY
W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Roraty odprawiane są wczesnym rankiem. Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków.

 

2017 adwent 01