Sukces małych szachistów z Wodzisławia.

Szachy są grą znaną od bardzo dawna. Na podstawie wykopalisk oraz zapisów w starych księgach stwierdzono, że pierwsze zasady gry w szachy opracowano w Indiach prawie tysiąc pięćset lat temu. W Europie grę w szachy poznano przed tysiącem lat, w Polsce natomiast pierwsze wzmianki o szachach pochodzą z tego okresu, kiedy królem był Bolesław Krzywousty. Dlaczego przez tyle lat nie zapomniano o tej grze, a odwrotnie, staje się ona coraz popularniejsza. Jest tak dlatego , że szachy są bardzo ciekawą i pasjonującą grą. Jest to gra trudna. Wymaga od gracza dużo cierpliwości i wytrwałości.
Ten trud, a zarazem i zabawę połączoną z poznaniem gry w szachy podjęli uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Wodzisławiu. Podsumowaniem nauki „królewskiej gry" był turniej szachowy dla uczniów uczestniczących w Ogólnopolskim Projekcie „Edukacja przez szachy w szkole". Tegoroczny turniej szachowy odbył się we współpracy z Burmistrzem Gminy i Miasta Chęciny. Zawody dla ponad 200 dzieci miały miejsce 17.06.2015 r. w Hali Widowiskowo – Sportowej „Pod Basztami" w Chęcinach. Rozgrywki toczyły się w 5 grupach (uczniowie klas I, II (oddzielnie grali chłopcy i dziewczęta).


Uczniowie: Julia Smutek, Oskar Turek, Łukasz Stanek, Sebastian Skowronek, Olga Krupa, Weronika Szafrańska, Oskar Poświat, Eryk Selega, Klepek Patrycja, Łebek Dawid, Kacper Piasecki, Mikołaj Szota, Emila Młodawska, Nowak Agnieszka, Tatiana Budziosz i Jakub Kopeć spisali się na medal. Drużynowo zdobyli III miejsce, które zostało nagrodzone pięknym pucharem. Oprócz tego każdy uczestnik otrzymał dyplom, drobne upominki i certyfikat ukończenia w roku szkolnym 2014/2015 dwuletnią naukę gry w szachy w ramach projektu „Edukacja przez szachy w szkole". Dzieciom towarzyszyła spora grupa rodziców, którzy zagrzewali do walki swoje pociechy o upragniony puchar.
Wielu uczniów z tej grupy chce kontynuować grę w szachy. Kolejnym sprawdzianem ich umiejętności będzie II Turniej o Puchar Wójta Gminy Wodzisław. Odbędzie się on w czasie Dni Wodzisławia tj.05.07.2015r. Życzymy młodym szachistom cierpliwości i wytrwałości oraz wielu sukcesów w kolejnych turniejach szachowych.