Profilaktyka

    to proces, który wspiera zdrowie przez umożliwienie ludziom uzyskania pomocy potrzebnej im do konfrontacji ze złożonymi, stresującymi warunkami życia oraz przez umożliwienie jednostkom osiąganie subiektywnie satysfakcjonującego, społecznie akceptowanego, bogatego życia.

(Z. Gaś, 1997r.)

Przydatne linki:


 

Spotkanie z Policją

2017 spotk z pol minW ramach XV Świętokrzyskich Dni Profilaktyki uczniowie Zespołu Szkół spotkali się z funkcjonariuszami Policji, którzy przypomnieli o podstawowych zasadach zachowania i bezpieczeństwa oraz o konsekwencjach nieodpowiednich zachowań młodych ludzi.

Czytaj więcej: Spotkanie z Policją

Profilaktyka zachowań i poszanowania dziedzictwa kulturowego.

2017 archeol minW ramach XV Świętokrzyskich Dni Profilaktyki uczniowie Zespołu Szkół mieli możliwość wysłuchania ciekawej lekcji historii-bo poznawanie i świadomość chronienia naszego historycznego dziedzictwa narodowego, to nasze prawo i obowiązek. Z Młodzieżą spotkali się pani Kinga Wodecka -inspektor Ochrony Zabytków Archeologicznych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i dzielnicowy Wodzisławia, sierżant sztabowy Waldemar Dyćkowski.

Czytaj więcej: Profilaktyka zachowań i poszanowania dziedzictwa kulturowego.

Wywiadówka profilaktyczna-depresja dzieci i młodzieży.

2017 wyw prof minPogarszające się warunki życia, zmuszają często rodziców do większej koncentracji na pracy a tym samym na poświęcaniu mniej uwagi swoim dzieciom. Zdarza się często, że rodzice wycofują się ze swojej roli wychowawczej lub pełnią ją w sposób niewłaściwy z różnych powodów. Czasem zdarza się też, że to szkoła jest miejscem stresu i lęku.

Czytaj więcej: Wywiadówka profilaktyczna-depresja dzieci i młodzieży.

Bezpieczna droga do szkoły.

2017 spotk pol minPod takim hasłem odbyło się spotkanie młodzieży Zespołu Szkół w Wodzisławiu z Funkcjonariuszami Policji w Jędrzejowie, p. Katarzyną Pierzchałą i p. Michałem Kowalczykiem. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania w czasie drogi do i ze szkoły. Otrzymali również kolorowe odblaski. W czasie spotkania z gimnazjalistami poruszano również problemy związane z profilaktyką zachowań w różnych sytuacjach między innymi, cyberprzemoc, narkotyki, dopalacze. Prowadzący zachęcali do tego aby młodzież realizując własne marzenia, nie zapominała o przestrzeganiu prawa i postępowała zgodnie z ustalonymi zasadami i normami społecznymi.

Czytaj więcej: Bezpieczna droga do szkoły.

Teatr profilaktyczny "Pętla zdarzeń"

Coraz częściej w otaczającej nas rzeczywistości(środowisko w którym żyjemy,środki masowego przekazu)możemy się spotkać z różnymi objawami przemocy. Aby temu zapobiegać oraz umieć reagować w odpowiedni sposób, staramy się dostarczyć uczniom różnorodnej wiedzy na ten temat.12 maja gościliśmy aktorów z teatru INSPIRACJA z Krakowa. Spektakl "Pętla zdarzeń", porusza problematykę agresji i przemocy rówieśniczej. Przemocy fizycznej, ale także często występującej a trudnej do wychwycenia przemocy psychicznej- równie dotkliwej i mogącej powodować tragiczne konsekwencje- począwszy od gróźb, obelg, szantażu i poniżania po niewinne z pozoru plotki i wyśmiewanie. Spektakl kształtuje umiejętności społeczne, rozwijanie empatii a także umiejętność rozwiązywania konfliktów, wskazuje gdzie szukać pomocy.

Aby wakacje były bezpieczne.

2016 bezp wakacje minCzas wakacji już blisko-zabawy i odpoczynku po pracowitym roku szkolnym. Aby bezpiecznie ten czas minął, w Zespole Szkół w Wodzisławiu przedstawiciel policji sierżant sztabowy p .Waldemar Dyćkowski oraz naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu p. Jacek Krupa, przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku; -nad wodą , w lesie, podczas zabaw . Uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze numery alarmowe oraz dowiedzieli się o konsekwencjach, ,,żartów,, związanych z bezpodstawnym używaniem tych numerów. Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

Czytaj więcej: Aby wakacje były bezpieczne.