„GIMNAZJALIŚCI Z WODZISŁAWIA NA FINAŁOWYM SPOTKANIU W RAMACH PROGRAMU COMENIUS"

Trzech uczniów i dwóch nauczycieli z Gimnazjum Nr 1 im. A. Osieckiej w Wodzisławiu, w dniach od trzeciego do dziewiątego maja, wzięło udział w kolejnej podróży w ramach programu Comenius (Partnerski Projekt Szkół)- projekt „Gospodarowanie wodą i jej wartości dla europejskich uczniów".
Niestety było to już ostatnie, finałowe spotkanie dziewięciu partnerskich szkół z: Belgii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Portugalii i Turcji. Organizatorem była belgijska szkoła Viio 2 Nijverheid, Vocational, technical secondary school w Tongeren, na które przybyło dwudziestu jeden uczniów i szesnastu nauczycieli.
Spotkanie było poświęcone podsumowaniu działań projektu. Przedstawiciele każdego kraju zaprezentowali efekty swojej pracy. Podzielili się wrażeniami z kolejnych wizyt oraz ocenili wpływ, jaki miała realizacja projektu na rozwój ich umiejętności i osobowość.

 

Pobyt w Belgii upłynął nie tylko na podsumowaniu dwuletniego działania w ramach programu Comenius, ale również był okazją do zwiedzenia wielu interesujących miejsc. Jednym z nich było Tongeren, które jest najstarszym miastem w Belgii. Poznaliśmy jego historię i zabytki.
Trzydzieści cztery kilometry od Tongeren, w okolicach miasta Liege, znajdują się źródla termalne Chaudfontaine oraz rozlewnia wody, którą mieliśmy okazję zobaczyć. W multimedialnym centrum edukacyjnym poznaliśmy także proces tworzenia się źródeł termalnych.
Kolejną atrakcją była wizyta w Europarlamencie podczas wycieczki do Brukseli. Sprawiła ona, że naprawdę poczuliśmy się integralną częścią Europy. Atomium i starówka tego miasta wywarły na nas ogromne wrażenie.
Minęły dwa lata wspólnej pracy bogate w doświadczenia. Były czasem nawiązywania wielu przyjaźni, zarówno pomiędzy uczniami, jak i nauczycielami. Trudno jest nam uwierzyć w fakt, że już nie będzie kolejnego spotkania.