Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Wodzisławiu

Żywa lekcja przyrody- biologii

OWADY

Bardzo ciekawe zajęcia poświęcone owadom, jako najliczniejszej i najbardziej różnorodnej grupie zwierząt występujących na Ziemi, zostały przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Ziemi w Zespole Szkół w Wodzisławiu przez dr Katarzynę Ryglicką
Zajęcia zoologiczne są bardzo rozwijające dla uczestników, poszerzają ich wiedzę i zainteresowania oraz przełamują bariery.
Poprzez tego typu zajęcia staramy się rozwinąć zainteresowania przyrodnicze naszych uczniów, rozwijać ich postawy badawcze, stwarzać okazje do przyglądania się zwierzętom z bliska i poszerzania wiedzy na ich temat.
Część teoretyczna zajęć obejmowała informacje dotyczące owadów jako grupy stawonogów, cechy wspólne i wyróżniające, scharakteryzowanie środowiska, w którym żyją, różnorodność elementów budowy ciała określonych okazów: oczy złożone, czułki, aparaty gębowe, modyfikacje skrzydeł, cykl życiowy: zachowania godowe, różnorodność larw, linienie, poczwarki, przeobrażenie w owada dorosłego, podział na owady zdolne i niezdolne do lotu, omówienie cyklu życiowego oraz różnego rodzaju ciekawostek na temat owadów. W takcie zajęć została też przedstawiona rola owadów w środowisku, znaczenie owadów w życiu codziennym ludzi oraz sposoby wykorzystywania tych zwierząt przez człowieka .


Uczniowie mieli zaprezentowane żywe okazy owadów (straszyk, patyczak, świerszcz, modliszka, karaczan, szarańcza, pszczoły) oraz kolekcje zasuszone (motyle i ćmy polskie i tropikalne)
Tego typu spotkanie dzieci i młodzieży z żywą przyrodą służą przełamaniu lęków oraz obaleniu mitów na temat owadów.
Padały liczne pytania ze strony publiczności, na które pani dr Ryglicka udzielała wyczerpujących odpowiedzi.
Uczniowie naszego Zespołu Szkół byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w takich niecodziennych zajęciach edukacyjnych.

A oto relacje ze spotkania napisane przez naszych młodych miłośników przyrody.

Moja opinia o niecodziennych zajęciach
Dnia 27 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół w Wodzisławiu odbyła się bardzo interesująca lekcja żywej przyrody – biologii na temat owadów. Uczniowie zebrani na sali gimnastycznej zostali podzieleni na dwie grupy, najpierw odbyły się zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, poprzedzone apelem z okazji Światowego Dnia Ziemi, a następnie warsztaty dla uczniów gimnazjum.
W trakcie tej lekcji biologii przedstawiane były żywe okazy owadów, które mogliśmy nie tylko pooglądać, ale również dotknąć oraz martwe, spreparowane okazy w gablotach. Pani prowadząca zajęcia demonstrowała nam przeróżne gatunki motyli oraz chrząszczy, charakteryzowała ich środowisko występowania, budowę zewnętrzną i wewnętrzną, style życia, czynności życiowe. Uzyskaliśmy również informacje, jak należy postępować w przypadku kontaktu z owadami.
Szczególnie zaciekawił mnie okaz chrabąszcza, który rozmiarowo jest osiem razy większy od tego pospolitego, występującego w Polsce. Ten gigant występuje głównie w Azji. Zainteresował mnie też fakt, że jest tak wiele przeróżnych gatunków motyli, z których w Polsce występują aż trzy tysiące. Oglądaliśmy również martwy okaz wielkiego motyla o bardzo ciekawym wyglądzie. Na jego skrzydłach barwne łuski tworzą wizerunek kilku par oczu co sprawia, że wyróżnia się on od pozostałych motyli, odstraszając od siebie potencjalnych drapieżców groźnym wyglądem.
Lekcja ogólnie była bardzo ciekawa. Tego typu zajęcia stanowią oderwanie się od zwykłych lekcji i są nowym, interesującym doświadczeniem. Chcielibyśmy większej ilości takich lekcji w przyszłości. Zapewne wszystkim uczniom te zajęcia się podobały, gdyż z zainteresowaniem słuchali i oglądali.

Uczestniczka zajęć rozwijających z biologii -Kamila Wąsala kl. 2b

W mojej opinii
27 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „żywej lekcji przyrody". Podczas spotkania poznali świat motyli i chrząszczy, których zasuszone okazy oglądali. Dowiedzieli się o ich trybie życia, odżywianiu, okresach rozwojowych. Uczestnicy oglądali także żywe osobniki karaczanów, larw chrząszczy, szarańczy, koników polnych, modliszki. Niektórzy odważyli się wziąć na ręce karaczany. Lekcja ta wzbudziła wiele emocji i zachęciła uczniów do dalszego poznawania i obserwacji owadów.

Prezes szkolnego koła LOP - Jolanta Langier kl. 3b