ZIMA – TRUDNY CZAS DLA ZWIERZĄT.

2019 gaz dokarm minZima to wyjątkowo ciężki okres dla zwierząt. Część z nich zapada w sen zimowy pozwalający spowolnić im część procesów życiowych. Korzystają wtedy z zgromadzonej przez jesień tkanki tłuszczowej. Jednak nie wszystkie zwierzęta mogą sobie pozwolić na taką długą drzemkę.

Dla nich zima jest niesamowicie ciężkim czasem, gdzie ilość pożywienia jest bardzo ograniczona. Takimi zwierzętami są ptaki, których część odlatuje spędzić okres zimowy w krajach cieplejszych, a część pozostaje z nami. Ptaki zimujące w Polsce to między innymi: gil, sikorka bogatka, sójka oraz wróbel zwyczajny. To one będą odwiedzać nasze karmniki. Możemy pomóc przetrwać im zimę poprzez dokarmianie, jednak powinniśmy uważać, gdyż możemy im wyrządzić krzywdę podając nieodpowiednie pożywienie. Ptaków nie powinniśmy dokarmiać solonym jedzeniem, mokrym pieczywem, suszonymi owocami. Te produkty mogą wyrządzić szkodę zwierzętom dlatego nie wypełniajmy nimi karmników! Zwierzęta to nasi przyjaciele, dlatego wspomagajmy je jak tylko możemy.

Klaudia Siwiec i Karolina Kosman.

2019 gaz dokarm 01