8 MAJA NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

grafika miniatura - 8 maja  obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa8 maja 2021 roku obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, który ma upamiętniać zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i kapitulację III Rzeszy oraz zakończenie II wojny światowej w Europie.
Święto państwowe zostało uchwalone przez Sejm RP 24 kwietnia 2015 roku i zastąpiło dotychczasowe Święto Zwycięstwa i Wolności, które od 1945 do 2014 roku obchodziło się 9 maja.

Data święta nawiązuje do wydarzeń z 8 maja 1945 roku, gdy o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego, zakończyła się druga wojna światowa podpisaniem przez Niemcy bezwarunkowej kapitulacji w Berlinie. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, w momencie podpisywania dokumentu był już 9 maja, dlatego w Związku Radzieckim i w krajach zależnych od ZSRR, w tym także w Polsce, obchodzono ten dzień jako Dzień Zwycięstwa.

 

grafika - 8 maja  obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa