Tydzień Kultury Języka Polskiego

2018 tydz jpol minTydzień Kultury Języka Polskiego
w Samorządowej Szkole Podstawowej
im.Wojska Polskiego w Wodzisławiu

To już XXVI raz obchodzony jest w naszym województwie Tydzień Kultury Języka Polskiego. Bezsprzecznie jego celem jest propagowanie kultury słowa ojczystego.

Tym razem przyświeca mu hasło: „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”. Sztuka wygłaszania przemówień nierozerwalnie wiąże się z czytelnictwem.

 2018 tydz jpol 00

Im więcej czytamy, tym bardziej poszerzamy zakres swojej wiedzy z różnych dziedzin i tym samym wzbogacamy swój język, a co za tym idzie swobodnie nim operujemy. Pozwala nam to zaś podjąć każdy temat i wygłosić orację zgodną z naszymi zainteresowaniami. Równie ważną umiejętnością jest operowanie słowem pisanym.

 2018 tydz jpol 03

Ponieważ każdego roku pragniemy, by uczniowie podczas Tygodnia Kultury Języka Polskiego, spotkali się z różnorodnymi propozycjami działań tj. konkursy ortograficzne, recytatorskie, literackie dotyczące znajomości lektur, twórczości znanych twórców, tak też było i tego roku.

Ze względu na obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów spotkał się temat dotyczący patriotyzmu. Stąd też w różnej formie, zarówno poetyckiej, jak i prozatorskiej– typu: opowiadanie, kartka z pamiętnika, kartka z dziennika, list itp.uczestnicy mogli się wykazać przemyśleniami pod hasłem: „Moje refleksje na temat Ojczyzny”.
Praca każdego z uczniów zasługiwała na pochwałę, jednakże wśród dużej ilości prac tylko nieliczne zyskały szczególną uwagę komisji i zostały nagrodzone poszczególnymi miejscami,

Wyniki konkursu w kategorii - wiersz:

szkoła podstawowa
I miejsce: Zyguła Izabela ucz. kl. VI
II miejsce: Bielecki Hubert ucz. kl. VI
III miejsce: Łebek Nadia ucz. Kl. IV
oddziały gimnazjum
I miejsce: Halewska Kornelia ucz. kl. III a
II miejsce: Płońska Aleksandra ucz. kl. III a

Wyniki konkursu w kategorii – dowolna forma wypowiedzi:

szkoła podstawowa
I miejsce: Roter Zuzanna ucz. kl. VII
II miejsce: Bąk Dominika ucz. kl. VII
III miejsce: Piasecki Kacper ucz. kl. V
wyróżnienie: Bednarska Natalia ucz. kl. VI
oddziały gimnazjum
I miejsce: Rzeźnicka Aleksandra ucz. kl. III a
I miejsce: Zięba Aleksandra ucz. kl. III b
II miejsce: Zasada Julia ucz. kl. III c
II miejce: Zelak Patrycja ucz. kl. II b
III miejsce: Stencel Patrycja ucz. kl. III c
III miejsce: Tkaczewska Kamila ucz. kl. II a
wyróżnienie: Nagły Aleksandra ucz. kl. II a

Konkursy zostały przygotowane i przeprowadzone przez panie polonistki: B.Bakierzyńską, E. Grabowską, B. Wojtecką – Imbor, zaś pani biblotekarka E. Krczewska przyczyniła się do rozpropagowania wśród społeczności szkolnej Tygodnia Kultury języka Polskiego poprzez zamieszczenie na tablicy aktualnych wydarzeń informacji dotyczących wyżej wymienionego zagadnienia.

Zwieńczeniem trudu uczestników konkursu w poszczególnych kategoriach, zarówno ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum, jest nagroda w postaci dyplomów wręczanych uczniom, którzy szczególnie się wyróżnili.

2018 tydz jpol 02

2018 tydz jpol 04

2018 tydz jpol 05

Bożena Wojtecka - Imbor