NABOŻEŃSTWA MAJOWE

napis "Chwalcie łąki umajone"Maj, to miesiąc poświęcony Matce Bożej. Najbardziej popularną formą oddawania czci Maryi jest nabożeństwo majowe, zwane potocznie „majówka”. Początki tego nabożeństwa sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Dzisiaj, wierni też chętnie gromadzą się w kościołach, przy kapliczkach, by śpiewem pieśni oraz Litanią Loretańską oddawać hołd Maryi.

 

 

kapliczka "Chwalcie łąki umajone"

Pieśń: „Chwalcie łąki umajone…”

1.Chwalcie łąki umajone,
Góry, doliny zielone.
Chwalcie, cieniste gaiki,
Źródła i kręte strumyki!

2. Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń nasza wieniec splata.

3. Ona dzieł Boskich korona,
Nad Anioły wywyższona;
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.

4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
Ptaszęta słodkim kwileniem,
I co czuje, i co żyje,
Niech z nami s1awi Maryję!