Co zawdzięczamy pszczołom.

Spotkanie z pszczelarzem Pszczoła to nie tylko wyjątek ortograficzny w języku polskim, to przede wszystkim wyjątkowy owad, od którego uzależnione jest nasze pożywienie. To właśnie im zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Pszczoła kojarzy się głównie z tą miodną.

Ten gatunek żywi się głównie nektarem i pyłkiem kwiatów, które zbierają. Owady te wyposażone są w specjalne koszyczki, które służą do przechowywania i przenoszenia pyłku. W ten sposób zapylają rośliny owadopylne, np. różne odmiany drzew owocowych. Co ciekawe, pszczoły charakteryzują się także „wiernością kwiatową”, czyli skupianiem się na zapylaniu jednego obszaru np. pola rzepakowego, malin lub sadu owocowego. Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych. Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie więcej nasion i owoców. Jednak pszczoły nie tylko zapewniają ciągłość upraw i dają miód, ale wytwarzają produkty o właściwościach leczniczych. Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego. Muszą odwiedzić ok. 4 mln kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
Podczas jednego kursu po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
Produkowany przez nie propolis ze względu na bakteriobójcze działanie od wieków stosowany jest przy przeziębieniu, a także paradontozie i chorobach układu pokarmowego. Ten pszczeli kit przyspiesza gojenie, regenerację tkanek i pomaga w leczeniu oparzeń. Natomiast inne pszczele produkty, kwiatowy pyłek i pierzga, pomagają leczyć choroby układu pokarmowego czy krwionośnego. Zaś pszczeli jad (wydzielany podczas użądlenia) jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i alergicznych.
Wszystkie te informacje a także po co pszczelarz nosi kombinezon, jak wygląda praca przy ulu, jak wygląda, jakie ma zadania w ulu i ile żyje pszczela matka, co robi truteń a właściwie dlaczego nic nie robi? Na te pytania dzieci z klas młodszych mogły się dowiedzieć dzięki warsztatom w piątek 6 maja z p. Dominiką Znamierowską- pszczelarzem. Oprócz przekazanych informacji, uczniowie sami wykonali świeczkę z kitu pszczelego oraz mogli zobaczyć jak wygląda ul, ramki do miodu oraz popatrzeć na rój pszczół z Królową Matką.
Pamiętajmy, że każdy z nas może stworzyć środowisko przyjazne pszczołom! Wystarczy pamiętać o Zasadach Przyjaciół Pszczół: 1. Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin. 2. Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych. 3. Pozostawiam w ogrodzie półdziki zakątek. 4. Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin. 5. Zwiększam szanse przeżycia wystawiając pojemniki z wodą w czasie suszy.

 

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem

Spotkanie z pszczelarzem