„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy"

2019 wyc w wa min    Nasza szkoła jako jedna z pięciu szkół w województwie świętokrzyskim bierze udział w realizacji konkursu grantowego zorganizowanego przez Narodowy Bank Polski „ My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy". Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu i organizacji wydarzenia szkolnego poświęconego popularyzacji największych osiągnięć ekonomicznych i gospodarczych Polski po odzyskaniu niepodległości.

    W konkursie brały udział szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Komisja konkursowa wyłoniła 100 projektów edukacyjnych na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Projekt jest inicjatywą zmierzającą do kształcenia u uczniów świadomości patriotycznej i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, wzmacniania tożsamości narodowej, popularyzowanie wiedzy z zakresu ekonomii oraz kształtowanie postaw sprzyjających przedsiębiorczości.
W dniu 8 listopada 2018r. uczniowie klas III a i III b gimnazjum w ramach projektu „ My Polacy – niepodlegli - przedsiębiorczy" wraz z opiekunami p. Izabelą Leśniewską, Ewą Putowską oraz Beatą Witek uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy.
    Warszawa przywitała nas słońcem i licznymi przeżyciami. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania „Łazienek Królewskich", których Ogrody: Królewski, Romantyczny i Chiński wzbudziły zachwyt uczestników. Zatrzymaliśmy się także przy secesyjnym pomniku Fryderyka Chopina, nieopodal którego z okazji 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora usytuowano jedną z multimedialnych ławeczek, na której nie tylko można było usiąść, ale także po naciśnięciu przycisku posłuchać utworu mistrza. Mieliśmy ponadto okazję zobaczyć „Pałac Na Wyspie" – pierwotnie barokowy pawilon Łaźni zbudowany według projektu Tylmana z Gameren dla marszałka Stanisława Herakliusz Lubomirskiego. Następnie udaliśmy się do „Mauzoleum Walki i Męczeństwa” w Warszawie – muzeum to mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25, filia Muzeum Więzienia Pawiak będącego oddziałem Muzeum Niepodległości. Muzeum jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego, który został odsłonięty 2 listopada 1925 r., pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Ideą warszawskiego grobu nieznanego żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Później okazało się że czeka już na nas Giełda Papierów Wartościowych. Przed wejściem zostaliśmy poddani kontroli wykrycia metali i kontroli pirotechnicznej bagażu. Pracownik GPW zapoznał nas z działalnością giełdy, mogliśmy obejrzeć figurę giełdowego byka, Salę Notowań, gdzie znajduje się dzwon giełdowy. Po obejrzeniu filmu takie pojęcia jak akcje, obligacje, prawa poboru, indeks itp. nie są nam już obce.
Kolejnym ważnym miejscem był Pałac Kultury i Nauki, gdzie oprócz pysznej obiadokolacji, galerii wewnętrznej, wyjechaliśmy na wysokość 114m. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy.
    Na zakończenie dnia kolejne atrakcje– przejażdżka metrem, PGE Stadion Narodowy oraz Warszawska Syrenka.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Starego Miasta, gdzie przewodniczka oprowadziła nas po najciekawszych i najważniejszych miejscach opowiadając historię poszczególnych zabytków. Zobaczyliśmy między innymi Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III i pałac Pod Blachą. Podziwialiśmy syrenkę warszawską, zespół murów miejskich z barbakanem oraz pochodzące z XV–XIX wieku Kamienice Starego Miasta przechadzając się ulicą Wąski Dunaj. I tak dotarliśmy do Zamku Królewskiego, którego początki sięgają XIV w, kiedy to powstała Wieża Wielka. Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku.
Uczniowie zobaczyli jak zniszczony w połowie XVII w. podczas wojen ze Szwecją Zamek odzyskał świetność za panowania Wettinów, a zatrudnieni w drugiej połowie XVIII w. przez Stanisława Augusta artyści (Jan Christian Kamsetzer, Marcello Bacciarelli, Dominik Merlini) przebudowali wnętrza komnat, tworząc Apartamenty: Wielki i Królewski.
Zwieńczeniem wyjazdu edukacyjnego była wizyta w Centrum Nauki Kopernik oraz w Planetarium Niebo Kopernika, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie „Kosmiczna wyprawa" doskonaląc wiedzę z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
    W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Wodzisławia. Udana wycieczka na pewno na długo zapisze się w pamięci jej uczestników, a zdobytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce podczas zajęć dydaktycznych w szkole.
Wycieczka do Warszawy była pierwszym z etapów realizacji naszego projektu. Przed nami kolejne zadania- wystawy i konkursy.

„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy
„My Polacy - ni...
„My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy „My Polacy - niepodlegli, przedsiębiorczy